Vedenie poisťovne navrhlo viaceré úsporné opatrenia, no napríklad na nemocnice minuli viac ako dovtedy. Do plusu sa VšZP dostala hlavne vďaka rekordne nízkej nezamestnanosti a finančnej injekcii štátu. Generálny riaditeľ Miroslav Kočan pre TREND porozprával o súčasnej ekonomickej situácii vo VšZP, jej budúcnosti, aj o svojich osobných vzťahoch s premiérom a ministrom zdravotníctva.

Zlepšenie hospodárenia

Minister zdravotníctva sa už stihol na Facebooku pochváliť, že VšZP ukončila minulý rok ziskom. Aké sú konkrétne čísla?

Podľa čísel z predbežnej účtovnej závierky, ktoré sa môžu od auditovanej mierne líšiť, je v zisku 34 až 35 miliónov eur.

Je plusové aj vlastné imanie?

Hodnota vlastného imania ku koncu decembra 2016 bola - 67 miliónov eur. Aby sa dostalo do plusu, použijeme všetok vytvorený zisk, teda hodnota vlastného imania ku koncu minulého roka bude -33 miliónov eur. Okrem toho máme záväzok akcionára (ministerstvo zdravotníctva, pozn. redakcie), že po audite účtovnej závierky dorovná zvyšok, aby sa vlastné imanie dostalo na minimálnu zákonnú hodnotu. Keď teda prebehne audit účtovnej závierky a dorovnanie vlastného imania, bude VšZP ekonomicky ozdravená.

Znie to neuveriteľne vzhľadom na to, že pôvodne okrem ozdravných opatrení malo byť potrebné aj dofinancovanie 150 miliónmi a ešte v júli ste očakávali stratu 117 miliónov eur. Ako sa mohla za polroka tak radikálne situácia zmeniť?

VšZP nebola minulý rok v ľahkej situácii. Plnili sme ozdravný plán, realizovali sme mnohé opatrenia v rámci šetrenia nákladov tak, aby sa to nedotklo pacientov, pričom sme mali podfinancovaný sektor. Robili sme všetko preto, aby poisťovňa bola ozdravená a zostavíme aj na nasledujúce roky obchodno-finančný plán tak, aby to zostalo udržateľné.

Úplne úprimne ale, najväčší podiel na tomto kvázi zázraku majú dve veci. Po prvé to, že sa ekonomike darí a výnosy od ekonomicky aktívnych poistencov boli o 100 miliónov eur vyššie, ako sme očakávali. Po druhé, ako viete, na konci roka sa sektor dofinancoval. Posledné dva mesiace sa zvýšila sadzba za poistencov štátu a pre nás to znamenalo nečakaných 60 miliónov eur navyše.

Šéf VšZP: Poisťovňu sme ozdravili najmä vďaka pracujúcim a štátu

Miroslav Kočan Zdroj: Maňo Štrauch

Teda za to, že sa vám nakoniec podarilo dostať do plusu vďačíte poistencom a štátu.

Nechcel by som zľahčovať všetky opatrenia, ktoré VšZP v rámci šetrenia nákladov vykonala. Ministerstvo zdravotníctva sa prihlásilo k projektu Hodnota za peniaze, kde boli vyčíslené očakávané úspory a poviem jeden z výsledkov, kde sa nám to podarilo naplniť. Minulý rok bol prvým rokom, kedy sa znížili náklady na lieky. Toto sú výsledky dosiahnuté vplyvom manažmentu.

Nepomohol rezort zdravotníctva aj nejakými mimoriadnymi zálohovými platbami, ako na začiatku roka 2017?

Nie, naopak. My sme od augusta túto 55 miliónovú zálohovú platbu vracali. Bola určená čisto na preklenutie likvidity. Celú sme ju už vrátili a nie je započítaná v koncoročnom hospodárskom výsledku.

A nepreúčtovali ste časť nákladov do minulých rokov ako vlani?

To nebolo preúčtovanie nákladov, ako to bolo nesprávne interpretované. Bola to oprava podhodnotených technických rezerv a opravných položiek a ich presun do minulých účtovných období, kam mali byť správne zaradené.

Aká je teda aktuálna strata minulých rokov?

Výsledok hospodárenia minulých rokov je

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa