Za milionára alebo osobu s vysokým čistým bohatstvom je označovaný každý, koho investičný majetok presahuje milión dolárov. Jedná sa o majetok bez rezidencií, spotrebných tovarov či umeleckých zbierok. Na svete je 18 miliónov takýchto ľudí s kombinovaným majetkom v hodnote viac ako 68 biliónov dolárov. Priemerný milionár tak má majetok v hodnote viac ako päť miliónov.

Takmer dve tretiny najbohatších ľudí žije v štyroch krajinách: USA, Japonsku, Nemecku a Číne.

Podľa reportu Capgemini počet milionárov minulý rok poklesol o viac ako 50,000 a ich majetok o dva bilióny dolárov. Najväčší pokles zaznamenal ázijský región, ktorého milionári prišli až o jeden bilión dolárov, ťahaný najmä spomaľujúcou čínskou ekonomikou. 

Minulý rok sa nedarilo ani ultrabohatým - percentu najbohatších milionárov, ktorých investičný majetok je momentálne väčší ako 30 miliónov dolárov. Ich populácia poklesla o štyri percentá a majetok o šesť percent. Môže za to aj koncoročný pokles akciového trhu.

Milionári však akciám prestávajú veriť a pripravujú sa na recesiu. Hovorí o tom rozloženie ich portfólia, ktoré v prvom kvartáli tohto roka smerovalo najviac do hotovosti. Držba hotovosti v pomere 28 percent tak predbehla aj držbu akcií v pomere 26 percent.

Znižovanie pomeru akcií na úkor hotovosti či dlhopisov je znamením, že milionári prestávajú veriť ďalšiemu rastu akciového trhu. Napriek tomu americké akcie uzatvárali minulý týždeň na historických maximách.

Pokles počtu milionárov ako aj ich majetku je symptómom problémov vo svetovej ekonomike. Naposledy majetok najbohatších ľudí sveta poklesol v roku 2011. Vtedy prišlo miesto očakávaných „zelených výhonkov“ ekonomické spomalenie a miesto zvyšovania sadzieb musel Bernanke siahnuť po novom kole kvantitatívneho uvoľňovania.

To však milionárom pomohlo k omnoho väčšiemu majetku. Od roku 2011 sa majetok milionárov zvýšil o 60 percent, najmä za pomoci silného rastu akciových trhov.