Od začiatku tohto roka vstúpilo do platnosti viacero zmien v oblasti daní. Jednou z najvýznamnejších je rozšírené ručenie odberateľa za odvod dane z pridanej hodnoty (DPH) dodávateľom.

Odberateľ si musí po novom skontrolovať, či platí dodávateľovi peniaze na bankový účet zaregistrovaný u Finančnej správy SR, upozornilo v pondelok ministerstvo financií na sociálnej sieti.

K ďalším zmenám došlo napríklad v Registri účtovných závierok, archivácii účtovných dokladov, ale aj v pravidlách zdaňovania pre kontrolované zahraničné spoločnosti.

Boj proti daňovým podvodom

,,Zmeny týkajúce sa zavedenia tzv. registrovaného bankového účtu platiteľov DPH a úpravy inštitútu ručenia za daň sú zamerané na vytvorenie nových efektívnych nástrojov v boji proti daňovým podvodom s čo najnižším vplyvom na administratívne povinnosti platiteľov," uviedol rezort financií.

Na ilustračnej snímke sídlo Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky v Bratislave.
Neprehliadnite

Finančná správa spúšťa 1. januára obojsmernú komunikácia pre daňovú oblasť

V súvislosti so zavedením registrácie bankových účtov platiteľa dane tiež platí, že od 1. januára tohto roka daňový úrad vráti nadmerný odpočet alebo jeho časť len na registrovaný bankový účet platiteľa, ktorý bude zverejnený v zozname bankových účtov správcom dane.

Elektronická podoba dokumentov

Podnikatelia už môžu svoje účtovné doklady uchovávať v elektronickej podobe. Zavádza sa navyše možnosť jednoduchšieho prevodu dokumentov z listinnej do elektronickej podoby, a to bez nutnosti použiť takzvanú zaručenú konverziu.

Na snímke prezident Finančnej správy (FS) SR Jiří Žežulka počas tlačovej konferencie na tému Rok zmien na finančnej správe 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Finančná správa si v nadchádzajúcom roku posvieti najmä na malé a stredné firmy

Tento krok prinesie podľa rezortu financií zníženie nákladov na papier a tlač dokumentov, zníženie environmentálnej záťaže podnikateľa, ale aj zníženie nákladov na prenájom priestorov na archiváciu. Všetky právnické osoby už musia ukladať účtovné dokumenty do verejnej časti Registra účtovných závierok v elektronickej podobe.

Platia prísne pravidlá

Prísnejšie pravidlá začali platiť pre kontrolované zahraničné spoločnosti (CFC). Opatrenie je podľa MF zamerané proti obchádzaniu daňovej povinnosti odklonom ziskov do zahraničia. Po novom sa odklonené zisky zdania tak, ako keby boli vyplatené do SR vo forme dividend.

Na snímke vpravo premiér SR a bývalý minister financií Eduard Heger a vľavo podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO). FOTO TASR -  Martin Baumann
Neprehliadnite

Účty idú na web daniarov, bude kontrola. Športové hry pre platcov DPH sú absurdistanom štátu

Novinkou je aj zníženie poplatku na polovicu za odsúhlasenie metódy transferového oceňovania pre daňovníkov s dobrým indexom daňovej spoľahlivosti či možnosť daňového subjektu požiadať o záväzné stanovisko za 1 000 eur a v prípade vysokospoľahlivého subjektu bude táto suma polovičná, teda 500 eur. Správca dane má automaticky oznamovať výšku preddavkov na daň a ich splatnosť.