V súťaži o byrokratický nezmysel roka 2021 získalo z 56 nominovaných absurdít prvé miesto nahlasovanie firemných bankových účtov platiteľov dane z pridanej hodnoty (DPH) finančnej správe (FS), hoci to robia aj banky. Ide o obdobného finalistu ankety už z roku 2018. Aj keď bola táto povinnosť neskôr zrušená, od novembra 2021 sa v pozmenenej podobe vrátila. 

Boj s byrokraciou je nekončiaci proces

„Tohtoročný byrokratický nezmysel ukazuje, aká húževnatá dokáže byť byrokracia a že boj s ňou je nekončiaci sa proces," konštatuje predsedníčka Združenia mladých podnikateľov Slovenska Simona Mištíková. Firemné účty totiž musia FS nahlasovať aj banky a práve pre duplicitu bola táto povinnosť v minulosti zrušená. Po necelých dvoch rokoch sa táto povinnosť do legislatívy v pozmenenej podobe vrátila.

Byrokracia oberá podnikateľov o čas aj peniaze
Neprehliadnite

Byrokracia oberá podnikateľov o čas aj peniaze. Štát ročne pripraví firmy o stovky hodín

Prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík si myslí, že návrat zrušenej povinnosti „v prezlečenom kabáte" ukazuje, že bez systémových nástrojov sa v boji proti byrokracii nepohneme.

„A keďže dátum účinnosti bol 15. november, tak vidíme, že aj pravidlo, podľa ktorého sa daňová legislatíva má meniť len k 1. januáru, sa v praxi uplatňuje svojsky," dodal Solík.

Reprotofografia z publikácie Česko-slovenská spartakiáda 1985.
Neprehliadnite

Bankové účty idú na web. Všetci platitelia DPH si zacvičia spartakiádu, štát im podkúril

Nezmyselné regulácie

Druhé miesto reprezentujú regulácie, ktoré zaostávajú za inováciami. Bez úradného povolenia je zakázané pestovať mimo obce rýchlorastúce dreviny ako Paulownia, hoci v intraviláne obce to možné je. Kým v zahraničí sa podľa mladých podnikateľov chopili príležitosti a vznikajú energetické plantáže, slovenskí podnikatelia si chodia po zamietavé stanoviská úradov.

Mladí, nádejní   a ich tŕnistá cesta na vrchol
Neprehliadnite

Mladí, nádejní a ich tŕnistá cesta na vrchol biznisu

Podobné príklady legislatívy, ktorá „zaspala dobu", možno nájsť aj v súvislosti s elektromobilmi. Či už ide o byrokratický labyrint, ktorý čaká na používateľa firemného elektroauta, ak by ho chcel dobiť v noci doma a uplatniť si výdavky na energie ako daňové, alebo v prípade, ak by zamestnanec použil na pracovnú cestu svoj súkromný elektromobil.

Umiestnila sa aj pandemická péenka

Tretiu priečku obsadila povinnosť súvisiaca s pandémiou ochorenia covid-19. Od 1. decembra presunul štát na plecia zamestnávateľov náklady súvisiace s karanténou zamestnancov a tzv. pandemickou PN, napriek tomu, že nemajú žiadne nástroje, ako týmto situáciám preventívne predísť.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že tisíce ľudí prichádzajú o peniaze, pretože nepožiadali o novú dávku.
Neprehliadnite

Pandémia sa pre štát skončila. Státisíce rodín dostali hanebný darček, niektoré dávky im berú

Medzi finalistami sa objavila aj povinnosť, keď štát vyžaduje pri zmene trvalého pobytu od konateľov informácie, ktoré už má, či povinnosť určujúca vydavateľom učebníc minimálnu dĺžku zapracovania pripomienok zo strany regulátora. Ak to stihnú rýchlejšie, aj tak musia čakať.

Na snímke žatva ozimného jačmeňa na poli neďaleko obce Luhyňa  v okrese Trebišov 30. júna 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Štát pripravuje ďalšiu podporu domácich produktov. Hlavným problémom je však byrokracia