Pandémia nového koronavírusu ovplyvnila minulý rok aj oblasť verejnej správy. Vydaných bolo menej občianskych aj vodičských preukazov, až o 60 percent klesol záujem o cestovné pasy. Vyplýva to zo Správy o stave verejnej správy za rok 2020, ktorú vypracoval Inštitút správnych a bezpečnostných analýz (ISBA) Ministerstva vnútra. TASR o tom informovala Marta Fabianová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra SR.

Menej sobášov, viac úmrtí

Vplyv pandémie podľa správy vidieť aj na úseku matrík, a to na nižšom počte evidovaných sobášov a na vyššom počte evidovaných úmrtí. Občania tiež vlani menej navštevovali klientske centrá pri okresných úradoch.

„Pozitívne sa dá hodnotiť, že takmer 70 percent obyvateľov využíva internet na komunikáciu s úradmi, pričom v tomto smere patrí Slovensko k lepším krajinám v Európe," uvádza sa v správe.

Zvýšený počet podnikateľských subjektov

Okrem toho správa poukazuje napríklad aj na zvýšený počet evidovaných podnikateľských subjektov či nárast počtu evidovaných elektromobilov za rok (o 82 percent). Značná časť je tiež venovaná téme spoločných obecných úradov, ktoré môžu vytvárať samosprávy na rôznych úsekoch. V súčasnosti má Slovensko jednu z najmenších priemerných veľkostí správnych jednotiek na lokálnej úrovni.

Ministerstvo vnútra je gestorom politík v oblastí verejnej správy

Cieľom publikácie je na základe dát komplexne popísať súčasný stav verejnej správy na Slovensku. „Vypracovaním a zverejnením správy chceme zvýšiť povedomie o činnostiach, ktoré verejná správa zabezpečuje, a posilniť vnímanie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky ako gestora politík v oblastí verejnej správy.

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) počas hlasovania o vyslovení nedôvery šéfovi rezortu vnútra na zasadnutí 40. schôdze Národnej rady SR v Bratislave v piatok 24. septembra 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Štátna správa ide prepúšťať. Rezort vnútra opustí vyše 800 civilných zamestnancov

Ponúkame zároveň súbor podkladov, ktoré sú k dispozícii orgánom štátnej správy pri prijímaní strategických rozhodnutí o politikách, zákonoch či investíciách," vysvetlil riaditeľ ISBA MV SR Tomáš Černěnko s tým, že odborná aj široká verejnosť nájde v publikácii mnohé informácie, ktoré doteraz neboli takto prezentované. Dodal, že ide o prvé vydanie publikácie, pričom inštitút plánuje vydávať správu každoročne.

Na snímke sprava dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran a minister vnútra SR Roman Mikulec počas tlačovej konferencie na tému: Vedenie Policajného zboru po odchode Petra Kovaříka 9. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Mikulec chce za policajného prezidenta Hamrana. Prihlášku poslali dvaja kandidáti