Medzinárodná odborová únia ITUC odvolala z funkcie svojho generálneho tajomníka Lucu Visentiniho pre prepojenie na korupčný škandál Katargate v Európskom parlamente.

Vedenie ITUC Taliana Lucu Visentiniho dočasne suspendovalo v decembri, keď ho na dva zadržala polícia. Teraz na rokovaní v sobotu rozhodlo, že „už nemá dôveru Generálnej rady“ a na „mimoriadnom svetovom kongrese“ si ITUC zvolí nového tajomníka.

„Udalosti posledných mesiacov spôsobili značné škody na povesti ITUC,“ povedal Akiko Gono, prezident ITUC. Únia celosvetovo združuje 338 odborových zväzov v 168 krajinách a územiach.

V správe špeciálnej kontrolnej komisie a externých audítorov nie sú „žiadne dôkazy o daroch z Kataru alebo Maroka, ktoré by ovplyvnili politiku alebo programy ITUC“.

Visentini priznal, že dostal 50-tisíc eur od bývalého poslanca EP Piera Panzeriho, ktorý minulý mesiac uzavrel dohodu s prokurátormi výmenou za miernejší trest.

V decembri polícia pri raziách zadržala viac ako 1,5 milióna eur v hotovosti a zatkla šiestich podozrivých vrátane vtedajšej podpredsedníčky EP Evy Kailisovej. Za peniaze a štedré dary mali hlasovať v prospech Kataru a Maroka. Obe krajiny odmietajú, že by v škandále hrali nejakú rolu.

Ďalšie dôležité správy

Eduard Heger.
Neprehliadnite

Heger požiadal Karasa, aby zvolal stretnutie s LOZ pre novelu Trestného zákona