Ako zavádzal

„Zbytočne hovoríte o amnestiách, bola iba jedna,“ uviedol V. Mečiar. Tvrdil, že vývoj bol dôsledkom „kriminálnych problémov prezidentovej rodiny, ktoré zasvinili celé Slovensko.“ Je pravda, že V. Mečiar vydal 3. marca 1998 ako predseda vlády, na ktorého prešli po skončení funkčného obdobia prezidenta Michala Kováča niektoré právomoci, jedno rozhodnutie. Ním však amnestoval dva skutky.

V jednom článku nariadil, „aby sa nezačínalo trestné stíhanie za trestné činy spáchané v súvislosti s oznámením o zavlečení Michala Kováča mladšieho do cudziny“. V ďalšom odseku uviedol v podstate to isté, ale v súvislosti so zmareným referendom.

Išlo o referendum s viacerými otázkami, ktoré vyhlásil M. Kováč. Predmetom sporu sa stala posledná štvrtá otázka o tom, či chcú občania voliť hlavu štátu priamo. Mečiarov minister vnútra Gustav Krajči znemožnil, aby sa hlasovacie lístky s touto otázkou distribuovali do obcí.

Mečiar vo forme v Ta3 útočil, zavádzal a konšpiroval: „Ide o Ficovu hlavu“

Vladimír Mečiar prichádza do diskusnej relácie Ta3, kde bude diskutovať na tému zrušenia Mečiarových amnestií Zdroj: SITA

Navyše, po upozorneniach právnikov, že formulácie nie sú v poriadku, V. Mečiar amnestiu „opravil“ a vydal novú.

Čo sa týka Mečiarovho tvrdenia o kriminálnom pozadí prezidentovej rodiny, syna M. Kováča vyšetrovali v Nemecku kvôli firme Technopol, kde malo dôjsť k podvodu. M. Kováča ml. chceli v Nemecku vypočuť, lebo podľa jedného svedectva sa mal na celej veci zúčastniť ako zamestnanec Technopolu.

B. Bugár upozornil, že prezidentov syn nikdy nebol zamestnaný v Technopole, o čom bol pripravený pred nemeckými orgánmi vypovedať. Výsluch sa mal uskutočniť v Bratislave, predtým ho však uniesli. Pripomenul aj to, že niekdajšia blízka Mečiarova spolupracovníčka Anna Nagyová bola v tom období v Mníchove, kde sedel vo väzení neskorší svedok, ktorý sa náhle rozhodol vypovedať proti M. Kováčovi.

V. Mečiar ďalej poprel, že by s únosom prezidentovho syna mala niečo spoločné SIS. „Mohol niekto v SIS o tom vedieť, ale SIS to neurobila,“ konštatoval. Polícia pritom zozbierala viacero dôkazov, ktoré svedčia o opaku. Dôležitou je najmä svedecká výpoveď bývalého siskára Oskara Fegyveresa. Podrobne opísal priebeh celej akcie, na ktorej sa zúčastnil. Pre obavy o svoj život sa musel ukryť v zahraničí. Jeho kamarát, ktorý mu pri úteku pomáhal, Róbert Remiáš zomrel za tragických okolností, zhorel v aute.

Mečiar vo forme v Ta3 útočil, zavádzal a konšpiroval: „Ide o Ficovu hlavu“

Vladimír Mečiar odchádza v aute z TA3, vyprevádzali ho demonštranti Zdroj: Július Dubravay - NMH

Informácie o účasti SIS na tomto čine sa nachádzajú aj v obžalobe prokurátora Michala Serbina, ktorá mala vďaka amnestii zostať utajená. Leží v trezore Okresného súdu Bratislava 3. Zverejnil ju pred vyše rokom Denník N a B. Bugár z nej v relácii Ta3 citoval. Spomenul značky áut, ktoré mala tajná služba použiť pri únose ako aj fakt, že obžaloba uvádza telefónne číslo bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. Z neho mal viacerým ľuďom volať, že sa únos vydaril. M. Serbin obžaloval 13 ľudí, vrátane I. Lexu, súd o tom nikdy nerozhodoval, nakoľko platia amnestie.

V. Mečiar spochybňoval návrh zrušiť amnestie, ktoré sú v parlamente, lebo mu „záleží na právnom statuse tohto štátu“. Dodal, že Slovensko si urobí hanbu, lebo každý súd od Slovenska po New York by mu dal za pravdu. Pochybné je pritom samotné Mečiarovo rozhodnutie, lebo amnestoval páchateľov ešte pred ich odsúdením.