Slovenský parlament schválil štátny rozpočet na budúci rok, ktorý je kvalitný a zodpovedný. Vyhlásil to v utorok po schválení rozpočtu v parlamente minister financií a expremiér Igor Matovič. Poslancom, ktorí rozpočet podporili, sa poďakoval aj premiér Eduard Heger.

„Zodpovedne otáčame každé jedno euro, aby sme hospodárili s našimi spoločnými prostriedkami ako so svojimi vlastnými a aby sme ustrážili tieto peniaze aj pre budúce generácie," povedal Matovič.

Na snímke vľavo predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas príhovoru k návrhu na skrátené legislatívne konanie v súvislosti s 500-eurovými poukážkami pre seniorov ako motiváciu k očkovaniu počas 51. schôdze Národnej rady SR v Bratislave vo štvrtok 2. decembra 2021. Vpravo podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO).  FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Parlament odklepol Matovičovi právo rozhádzať stovky miliónov eur. Dva deficity tu ešte neboli

Všetci sú trošku nespokojní

Predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič poukázal na to, že zákon o štátnom rozpočte je presne ten, kde sú všetci nespokojní. „Každého ministra, ktorého sa spýtame, povie, že má málo financií, potreboval by viac. Opačne, minister financií aj ja, nám sa zdá, že máme zase veľký deficit, mali by sme ho mať nižší. Toto je práve tá zhoda, že sme našli kompromis, kde všetci sme trošku nespokojní, ale všetci sme za ten rozpočet zdvihli ruku," skonštatoval.

Na snímkesprava predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) a podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) počas tlačovej konferencie 26. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Poslanci odklepli zákon roka, aj veľkú reformu nemocníc

V koalícii sa nedohodli

Matovič pri rokovaní o návrhu rozpočtu v pléne parlamentu vyhlásil, že aj keď bude rozpočet schválený s deficitom 4,94 percenta hrubého domáceho produktu, nedovolí čerpať z prostriedkov nad 4,3 percenta, keďže sa v koalícii na troch ústavných zmenách nedohodli. „Tieto tri kľúčové ústavné zmeny musíme prijať, keď ich prijmeme, máme pol miliardy približne navyše," podotkol. Plénum parlamentu v utorok schválilo zákon roka, teda štátny rozpočet na budúci rok. Hlasovalo zaň 91 zo 146 prítomných poslancov. Spolu s ním vzalo plénum na vedomie rozpočet verejnej správy na nasledujúce tri roky. Slovensko by malo v budúcom roku hospodáriť s deficitom na úrovni 4,94 percenta HDP.

Erik Tomáš a Michal Šipoš si úporiadne skočili
Neprehliadnite

Erik Tomáš: Návrh budúcoročného rozpočtu nepodporíme, považujeme ho za antisociálny