Maďarsko umožní firmám platiť dane v eurách a dolároch, aby im tak aspoň čiastočne kompenzovalo dopady vysokých nákladov na dovoz zo zahraničia. Oznámil to včera šéf kancelárie maďarského premiéra Gergely Gulyás. Opatrenie by podľa analytikov mohlo zvýšiť devízové ​​rezervy v čase, keď ich Maďarsko potrebuje čoraz viac.

Tak ako iné krajiny v strednej a východnej Európe, napríklad Poľsko, Česká republika alebo Rumunsko, ani Maďarsko sa nechystá v dohľadnej dobe prijať jednotnú európsku menu euro. Vláda premiéra Viktora Orbána to na najbližšie obdobie úplne vylučuje, zdôvodňuje to hlavne stratou ekonomickej suverenity.

Podobný krok oznámila aj Praha

Krok maďarskej vlády je podobný plánu, ktorý v júni oznámila vláda v Prahe. Tá sa chystá firmám od roku 2024 dovoliť platby daní v eurách, čo štátu umožní zvýšiť objem výpožičiek v spoločnej európskej mene.

„Ak je pre firmy technicky jednoduchšie platiť dane v eurách alebo v dolároch, potom je to jednoduchšie aj pre maďarský štát, vzhľadom na to, že potreba dovozu prudko vzrástla,“ povedal podľa agentúry Reuters Gulyás.

Podiel surovín prudko vzrástol

Dovoz surovín, za ktoré Maďarsko platí v devízach, predtým predstavoval tri až 3,5 percenta celkového dovozu. Teraz už ale predstavuje 20 až 21 percent.

Výrazný vzostup cien zemného plynu na svetových trhoch v poslednej dobe tlačí na pokles kurzu forintu, pretože zhoršuje obchodnú bilanciu Maďarska. Krajina je totiž vysoko závislá na dovoze energií, upozorňujú analytici aj obchodníci so surovinami.

Forint klesol najviac

Minister financií Mihály Varga na facebooku napísal, že možnosť platiť dane v eurách a dolároch budú mať všetky firmy a že sa tým podnikovému sektoru zjednoduší vedenie účtovníctva. Vláda zabezpečí, aby dane aj naďalej prúdili do štátnej pokladnice a aby bol štátny rozpočet vyrovnaný.

Forint si v tomto roku vedie zo všetkých stredoeurópskych mien najhoršie. Tento mesiac klesol na doterajšie minimum 416,90 forintov za euro, k čomu prispeli aj nezhody s Európskou úniou ohľadom platieb z fondu obnovy.

Ušetrené poplatky

„Podniky by mohli ušetriť na poplatkoch za konverziu... vláda tým zrejme sleduje aj zámer zvýšiť devízové ​​rezervy,“ povedal hlavný analytik finančného ústavu K&H Bank Dávid Németh. „Aj keď na jeseň už bude existovať dohoda s Bruselom, do konca roka veľká časť peňazí z EÚ nedorazí. Toto je jednoduchý spôsob, ako získať devízy aj bez vydávania zahraničných dlhopisov,“ dodal.

Maďarsko má relatívne malú, exportne orientovanú ekonomiku. Na jeho území pôsobia výrobné závody veľkých nemeckých automobiliek, vrátane značiek Audi a Daimler. Vláda by mohla dane zaplatené v eurách a dolároch využiť aj na refinancovanie dlhopisov denominovaných v zahraničných menách, poznamenal Németh.

Bližšie k eurozóne

„Ak bude čoraz viac účastníkov trhu mať možnosť používať len eurá, potom sa význam forintu zníži,“ povedal Németh. „A to tiež znamená, že budeme bližšie k eurozóne bez toho, aby sme zavádzali euro," dodal.

Ďalšie dôležité správy

Tankovanie za výhodné ceny v Maďarsku zapríčinili nevôlu domácich, nakoľko sa v pohraničných obciach tvorili kolóny vozidiel z cudziny. Aktuálne opatrenia zvýhodnujú už len majiteľov vozidiel, ktoré sú registrované v Maďarsku.
Neprehliadnite

Maďarská vláda obmedzila predaj pohonných látok za regulované ceny