Tisíce Maďarov v snahe aspoň na chvíľu uniknúť starostiam spojeným s pandémiou koronavírusu vyrazili na Modrý chodník (Kéktúra). Najdlhší turisticky značený chodník v krajine, ktorý vznikol už v roku 1938, ponúka pokoj, ticho a čistý vzduch. Informovala o tom agentúra Reuters.

Modrý chodník sa kľukatí od severnej časti Maďarska a vrchu Írott-kö na rakúskej hranici cez Budapešť až do dedinky Hollóháza neďaleko hranice so Slovenskom, južne od Košíc. Jeho celková dĺžka je 1 128 kilometrov a najvyšším bodom je vrch Kékes, ktorý so svojimi 1 014 metrami je zároveň najvyšším v Maďarsku.

ZAKOPANÉ - ULICA KRUPOWKI: Denne
sa ňou prejdú stovky ľudí. CEZ TÝŽDEŇ: Štrbské
Pleso je mimo víkendu
počas týchto dní
ľudoprázdne. Foto: STANISLAVA VDOVCOVÁ
Neprehliadnite

Po uvoľnení opatrení obsadili poľské Zakopané turisti

Záujem, ktorý mali v  minulom roku poznačenom Maďari o Modrý chodník, dokladá podľa sprievodcu Csabu Németha predané množstvo brožúrok, do ktorých možno na trase zbierať turistické známky. Kým v minulých rokoch sa ich predalo medzi šesť až osemtisíc, vlani to bolo viac ako 26-tisíc.

Ľudia si uvedomili, že tráviť čas v lese môže mať liečivé účinky, pomáha to pri odbúravaní stresu, nadýchate sa čerstvého vzduchu a užijete si pokoja ... a tiež získate úplne iný pojem o čase,“ hovorí.

Príťažlivosti Modrého chodníka neubralo ani chladné zimné počasie. Mnoho rodín sa na bahnité lesné cesty vydáva z mestečka Pilisszentlászló severne od Budapešti. Medzi nimi sú aj Miklósiovci, ktorí so šiestimi deťmi ušli desať kilometrov. Túry v prírode využívali počas plošnej uzávierky pre koronavírus aj na stretávanie s členmi rodiny a priateľmi. Počas piatich rokov by chceli prejsť celú trasu Modrého chodníka. Tento cieľ si stanovili síce už dávno, až počas pandémie si však našli čas na to, aby ho začali plniť.

„Môžete tak trochu zabudnúť na každodenné problémy a odpútať sa od negatívnych zážitkov a dojmov všedného dňa,“ hovorí otec rodiny Tibor Miklósi.