Nový koronavírusový variant omikron sa šíri „neobyčajným tempom“ a v Londýne je momentálne zodpovedný za približne 40 percent všetkých prípadov nákazy, uviedol v pondelok britský minister zdravotníctva Sajid Javid. Píše o tom agentúra Reuters.

„(Nákaza) sa šíri neobyčajným tempom... Počet prípadov infekcie (variantom omikron) sa každé dva až tri dni zdvojnásobuje,“ povedal Javid v rozhovore pre spravodajskú stanicu Sky News.

Vyzvali na očkovanie

Javid spresnil, že v Anglicku v spojitosti s variantom omikron bolo hospitalizovaných len desať ľudí, avšak v Londýne omikron pravdepodobne tvorí až približne 40 percent všetkých nakazených.

Minister zároveň vyzval obyvateľov, aby sa čo najskôr zaočkovali treťou dávkou proticovidovej vakcíny a zabránili tak šíreniu nákazy.

moderna
Neprehliadnite

Ak na Omikron nezaberú súčasné vakcíny, nová už je na ceste

Vláda urýchli program

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu večer oznámil, že vláda urýchli program podávania posilňujúcich dávok vakcíny proti covidu v súvislosti s rýchlo rastúcimi počtami nákazy novým koronavírusovým variantom omikron.

Každý dospelý v Anglicku by mal už do konca roka dostať možnosť zaočkovať sa posilňujúcou dávkou, ak od predošlej dávky vakcíny uplynuli najmenej tri mesiace. Dosiaľ chcel Londýn takéto očkovanie sprístupniť všetkým vo veku od 18 rokov do konca januára.

Britská vláda podľa svojho predsedu poskytne ďalšiu podporu s cieľom zrýchliť očkovaciu kampaň aj v Škótsku, vo Walese a v Severnom Írsku.

Potvrdili úmrtie na omikron

Najmenej jeden britský pacient, ktorý sa nakazil novým koronavírusovým variantom omikron, už chorobe covid podľahol. V pondelok to potvrdil B. Johnson. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

„Bohužiaľ áno, nákaza variantom omikron vedie k hospitalizácii a bohužiaľ najmenej jeden pacient už zomrel,“ povedal Johnson počas návštevy očkovacieho centra v londýnskej štvrti Paddington.

„Myšlienku, že ide o miernejšiu verziu vírusu, by som v tejto chvíli dal bokom. Myslím si, že musíme uznať, že tempo šírenia tohto variantu medzi obyvateľstvom je rýchle. Takže to najlepšie, čo môžeme teraz urobiť, je zaočkovať sa treťou dávkou vakcíny,“ dodal premiér.

Po „delte“ začal presne pred týždňom strašiť svet nový variant z Afriky, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia pomenovala „omikron“.
Neprehliadnite

Omikron je štyrikrát nákazlivejší ako delta, otázna bude reakcia v zaočkovaných krajinách