Koronavírusový variant omikron sa šíri v Anglicku rýchlejšie ako v Juhoafrickej republike, pričom počet prípadov tohto variantu v Spojenom kráľovstve môže do Vianoc presiahnuť 60-tisíc denne, tvrdí britský epidemiológ John Edmunds.

KK17 Heimstetten - Zamestnanec počas testovania antigénovým rýchlotestom na koronavírus v kancelárii vedúceho výroby vo výrobnej budove siete pekární a cukroviniek Traublinge 22. novembra 2021 v bavorskom Heimstettene. FOTO TASR/DPA
22.11.2021, Bayern, Heimstetten: Ein Mitarbeiter nimmt im Büro des Produktionsleiters in einem Produktionsgebäude der Bäckerei- und Konditoreikette Traublinger ein Stäbchen für einen Corona-Schnelltest aus einer Hülle. Foto: Matthias Balk/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Neprehliadnite

Omikron: Čo vieme o novom variante koronavírusu z Juhoafrickej republiky

Je pravdepodobné, že prípadov nákazy omikronom je viac, ako potvrdili testy, povedal Edmunds vo štvrtok na webovom seminári, organizovanom Kráľovskou lekárskou spoločnosťou.

Riziko vyššej hospitalizácie

V Spojenom kráľovstve môže byť riziko väčšieho počtu hospitalizácií, pretože priemerný vek obyvateľstva je vyšší ako v Južnej Afrike, dodal Edmunds, ktorý pôsobí na Londýnskej škole hygieny a tropickej medicíny, uviedol portál bloomberg.com.

Objavenie variantu omikron - a jeho veľkého množstva mutácií - vyvolalo otázky o potenciáli omikronu vyhnúť sa vakcínam, rýchlosti prenosu a o tom, či vedie k závažným ochoreniam.

JB 6 Bukurešť - Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge počas tlačovej konferencie ohľadne vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania vo vakcinačnom centre v Bukurešti 7. apríla 2021. Spojitosť medzi vakcínou proti koronavírusu od firmy AstraZeneca a tvorbou krvných zrazenín je pravdepodobná, no nie je potvrdená. Uviedli to v stredu odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tiež zdôraznili, že výskyt týchto zrazenín
Neprehliadnite

Šéf WHO pre Európu: Povinné očkovanie by malo byť až poslednou možnosťou

Výsledky laboratórnych pokusov naznačujú, že nedôjde k úplnej likvidácii ochrany, ktorú poskytujú existujúce vakcíny. Niektorí lekári v Juhoafrickej republike opísali prípady nákazy omikronom väčšinou ako mierne, hoci prvé prípady treba interpretovať opatrne.

Omikron sa nezastavuje

Skupina expertov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) uviedla, že potrebuje viac údajov, aby mohla poskytnúť akékoľvek odporúčania týkajúce sa variantu omikron.

Avšak britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť predpokladá, že v nasledujúcich dvoch až štyroch týždňoch bude najmenej polovica všetkých prípadov covid-19 spôsobená omikronom, ak sa zachová tempo rastu a zdvojnásobenie počtu prípadov pozorované v posledných dvoch týždňoch.

Premiér Boris Johnson sprísnil opatrenia - vrátane práce z domu, rozšíreného používania rúšok a covid pasov, pripomína agentúra  Bloomberg. 

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid uviedol v stredu vo vyhlásení, ktoré bolo doručené do Dolnej snemovne britského parlamentu, že počet prípadov nákazy omikronom by mohol do konca mesiaca prekročiť milión.  Edmunds označil kmeň omikron za „veľmi vážnu komplikáciu“ a vyzval obyvateľstvo, aby sa čo najrýchlejšie dalo zaočkovať ďalšou dávkou.

JB 7 Bukurešť - Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge počas tlačovej konferencie ohľadne vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania vo vakcinačnom centre v Bukurešti 7. apríla 2021. Spojitosť medzi vakcínou proti koronavírusu od firmy AstraZeneca a tvorbou krvných zrazenín je pravdepodobná, no nie je potvrdená. Uviedli to v stredu odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tiež zdôraznili, že výskyt týchto zrazenín
Neprehliadnite

Počas tejto zimy sa pripravte na pol milióna úmrtí na covid, hrozí WHO