Podľa najvyššieho litovského predstaviteľa musia lídri na summite NATO v Madride uskutočniť prechod od odstrašovania k predsunutej obrane.

Nauséda uviedol, že doterajšia stratégia NATO pre obranu Baltského mora už v kontexte ruskej invázie na Ukrajinu „nie je životaschopná", a dodal, že pozdĺž východného krídla Aliancie sú potrebné ďalšie pozemné jednotky. Litovský prezident tiež žiada rozmiestnenie vzdušnej obrany, nie iba doterajší letecký dohľad.

Prezident od summitu NATO očakáva, že lídri obrannej aliancie schvália zvýšenie počtu vojakov v mnohonárodných bojových skupinách na východnom krídle.

DPA v stredajšej správe pripomenula, že Nemecko už oznámilo zámer viesť bojovú brigádu NATO v Litve. „To ukazuje, že odhodlanie Nemecka nasadiť viac vojakov tu v Litve je veľmi silné," zdôraznil Nauséda počas exkluzívneho rozhovoru, ktorý sa odohral vo Vilniuse.

Lídri 30 členských štátov Severoatlantickej aliancie sa v týchto dňoch stretávajú v Madride, aby sa v súvislosti s vojnou na Ukrajine dohodli na novej strategickej koncepcii pre Európu. Napríklad Poľsko očakáva, že Rusko bude oficiálne označené ako bezpečnostná hrozba pre Alianciu.

Ďalšie dôležité správy

Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Čaputová, Korčok a Naď vítajú súhlas Turecka so vstupom Fínska a Švédska do NATO