Rukami letiskového personálu a zamestnancov aerolínií prejde ročne okolo 4,3 miliardy kusov batožiny. Z tohto množstva nenájde svojho správneho adresáta približne 25 miliónov kusov.

Najhoršie štatistiky v tomto smere vykazuje Európa – na každých tisíc cestujúcich skončí na nesprávnom alebo na vôbec žiadnom mieste 7,29 kufra. Na porovnanie, pri rovnakom počte pasažierov vykazujú severoamerické letiská chybovosť 2,85 kufra, tie ázijské len 1,77 kufra.

Táto batožina sa nestráca v žiadnej čiernej diere. Ako vysvetľuje britský portál BBC, najčastejším dôvodom zlého alebo žiadneho doručenia sú oneskorené transferové lety, teda batožinu jednoducho včas nestihnú naložiť do ďalšieho lietadla.

Značná časť mizne aj po tom, čo si cestujúci omylom či úmyselne z dopravníkového pása odnesie nesprávny kufor. Chaos môže vzniknúť aj v dôsledku toho, že dôjde ku komunikačnému šumu medzi nakladačmi aerolínií a tými, ktorých zamestnáva priamo letisko.

Väčšina kufrov končí v špecializovanom oddelení „strát a nálezov“, kde sa nevyzdvihnutá a stratená batožina uchováva niekoľko mesiacov. Ak sa jej skutočný majiteľ počas tohto obdobia nenájde, letiská túto batožinu buď zničia, alebo ju pošlú do dražby. Ako podotýkajú zahraničné aukčné spoločnosti, kufre obsahujú naozaj rozmanité veci a vydražiť sa dá prakticky všetko vrátane zubných náhrad či umelých končatín.

V rámci manipulácie s batožinou na letiskách však dochádza k vývoju veľkého množstva technológií a investujú sa do nich nemalé peniaze, miera stratovosti by tak mala každým rokom klesať.

Najrýchlejšie otepľujúce sa miesto na svete

Pôvodne pred stovkami rokov toto mesto založili lovci veľrýb. Potom prišli uholní baníci, neskôr ho objavili turisti a stal sa terčom turistického ruchu, teraz sa v

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa