Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predloží na vládu do dvoch týždňov návrh, ktorý spustí výstavbu nemocníc zo zdrojov z plánu obnovy. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády.

Zámerom je zlepšenie zdravotnej starostlivosti

Súčasťou plánu výstavby budú podľa ministra pravdepodobne aj univerzitné nemocnice na bratislavských Rázsochách a v Martine. Lengvarský už v minulosti avizoval, že otázku výstavby nemocníc otvorí na koaličnej rade.

O výstavbe nemocníc sa podľa rezortu rokuje so všetkými relevantnými subjektmi. Ministerstvo pre TASR potvrdilo, že forma vlastníctva nemocníc pri tom nezohráva žiadnu úlohu, pretože ide o zámer zlepšenia kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacienta. O prostriedky z plánu obnovy sa chcú na svoje projekty uchádzať aj skupina Agel SK či sieť nemocníc Svet zdravia, deklarovali to minulý mesiac.

Obnova Európy po pandémii

Plán obnovy je súčasťou mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti v rámci celoeurópskeho dočasného nástroja Next Generation EU, ktorý predstavuje najväčší stimulačný balík v histórii Európskej únie. Cieľom je obnoviť Európu po pandémii.

Kľúčovou súčasťou Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky je už schválená reforma siete nemocníc. Reformy sa dotknú aj ambulantného sektora, akútnej starostlivosti, následnej a dlhodobej starostlivosti, ako aj starostlivosti o duševné zdravie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie v Bratislave vo štvrtok 5. mája 2022. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Lengvarský: Na oddlžovanie nemocníc by sa mohlo využiť okolo 300 miliónov eur