M. Lajčák povedal, že sa mu ozvali ľudia, ktorí ho prosili, aby neopúšťal svoju pozíciu a nenechával krajinu v neľahkej situácii. Tvrdí, že sa splnili tri podmienky, za ktorých by mohol vo vláde ostať.

„Musím povedať, že ako od premiéra Petra Pellegriniho, tak aj od predsedu strany Roberta Fica som dostal jasné garancie. Garancie, že programové vyhlásenie vlády platí a že nebudú prijímané ani akceptované kroky, ktoré by spochybňovali základné piliere našej zahraničnej politiky, za výkon ktorej zodpovedám ako minister,“ vyhlásil.

„Moje úvahy ovplyvnila aj práve prebiehajúca Ministerská rada OBSE v Miláne, kde symbolicky preberáme predsedníctvo od Talianska. Od svojich kolegov počúvam veľké očakávania od Slovenska a cítim tiež obavy, že môj odchod by bol vnímaný ako oslabenie slovenského predsedníctva v OBSE i celej organizácie,“ uviedol v stanovisku M. Lajčák.

M. Lajčák zdôraznil, že pre demisiu sa rozhodol nie kvôli migrácii, ale kvôli tomu, že je presvedčený, že je na škodu Slovenska a jeho občanov, keď našim diplomatom nie je dovolené byť za stolom, kde sa diskutuje o veciach, ktoré sa nás týkajú. „Bol som a zostávam presvedčený, že uznesenie NR SR o odmietnutí byť súčasťou spoločného úsilia riešiť migráciu nie je správne,“ dodal.

Z Lajčákových vyjadrení nie je jasné, či stiahne svoju demisiu, čo je zrejme právne sporný krok, alebo požiada prezidenta Andreja Kisku, aby ju neprijal. To mu ústava umožňuje, hoci v praxi sa na Slovensku taká vec nestala, uvádza Denník N.