Chystáte exekučnú amnestiu. Dáta z poisťovní či iných inštitúcií, ktoré už umožnili dlžníkom odpustenie dlhov, ukazujú, že ak sa odpúšťa iba úrok či iná sankcia, ale nie istina, záujem nie je veľký.

So Sociálnou poisťovňou, Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a Slovenskou konsolidačnou a Justičnou pokladňou diskutujeme o odpustení úrokov alebo nejakej časti dlhu. Nikdy sa nehovorí o odpustení dlhu ako takého.

Takže sa neráta s odpustením istiny?

Keď, tak časti istiny pri najstarších exekúciách.

To sú ktoré?

Máme aj exekúcie z konca 90. rokov, ale aj desaťročné aj päťročné. Ale je vec politickej dohody, či sa odpustia len úroky alebo či sa v nejakej časti exekúcií, v závislosti od veku odpustí aj nejaká časť istiny. Aby sme motivovali ľudí prihlásiť sa.

Dáta z generálnych či úrokových pardonov hovoria, že sa aj tak prihlási plus mínus desať percent dlžníkov.

V zásade Sociálna poisťovňa aj VšZP avizovali, že neočakávajú od toho kroku viac ako 10 percent. Aj to už je dosť veľký úspech. Slovné spojenie exekučná amnestia, za ktorým si ľudia predstavujú nejaké odpustenie časti svojho dlhu, či už úroku alebo nejakej časti istiny, samo osebe nie je riešením. Síce pomôže skupine ľudí, ale obávam sa, že nepomôže tým najzraniteľnejším s niekoľkými exekúciami na sebe. Oni by si museli pravdepodobne požičať nanovo na to, aby mohli pristúpiť k takejto forme amnestii. Aj preto hovoríme o mimoriadnych opatreniach.

Išlo by teda o dvojstupňové opatrenie? Jednej časti exekvovaných dlžníkov by sa odpustili sankcie a možno časť istiny a druhá časť by išla cez mimoriadne opatrenie?

Je to jeden z možných variantov. V každom prípade by sme boli radi, keby sme sa v nejakej časti starých exekúcií dokázali preklopiť do modelu, ktorý pozná nový zákon.

A síce?

Podľa novej právnej úpravy, ak sa do 60 mesiacov v rámci exekučného konania nevymôže nič, tak sa exekúcia voči fyzickej osobe zastavuje. Pri firmách je lehota ešte kratšia. To ale neznamená, že sa pohľadávka nemôže nanovo vymáhať, pokiaľ nie je premlčaná a veriteľ zistí, že má dlžník nejaký majetok. Ale aspoň sa mu nekumulujú exekúcie.

To však nebude spĺňať účel, o ktorom sa hovorí, že mnoho ľudí robí načierno, pretože majú na krku exekúcie a boja sa, aby im exekútor nesiahol na zárobky.

Dlžníkovi ale vznikne priestor, aby si usporiadal veci inak. Okrem toho nepredpokladáme, že by všetci veritelia automaticky iniciovali všetky exekučné konania odznovu. Každý veriteľ si musí zvážiť, či sa mu oplatí ešte raz otvoriť exekúciu. Ak by sa mu totiž ani tak nepodarilo nič vymôcť, musí zaplatiť náklady konania. Tie sú už dnes paušálne 60 eur, pričom dlžná istina nemusí byť oveľa väčšia.

Mal by dlžník, ktorý by nesplatil dlh, iba by sa pozastavila exekúcia naňho ten benefit, že sa mu napríklad dlžné obdobie zaráta do dôchodkového poistenia?

Samozrejme, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa