Bitcoin a ďalšie kryptomeny sa vo štvrtok výrazne oslabili. Dôvodom bol obrat šéfa Tesly Elona Muska, ktorý v stredu (12. 5.) uviedol, že automobilka prestala prijímať bitcoiny, a to pre vysokú spotrebu elektriny pri ich ťažbe, čo má negatívne environmentálne následky.

Kurz bitcoinu padol až na 45 700 dolárov. Neskôr najväčšia a najznámejšia kryptomena zmazala časť strát a neskoro popoludní sa obchodovala s mínusom takmer 11 percent na úrovni okolo 50 580 dolárov.

California,City,,Usa,12,14,2020,Elon,Musk,Is,A
Neprehliadnite

Musk sa spýtal priaznivcov, či má Tesla prijímať platby v kryptomene dogecoin

Ethereum, ktoré v uplynulých dňoch prelamovalo rekordy, sa predávalo so stratou takisto takmer 11 percent po 3 877 dolárov. V stredu sa cena druhej najväčšej kryptomeny dostala až na 4 372,35 dolárov. Vo štvrtok sa výrazne oslabili aj ďalšie digitálne meny, napríklad dogecoin padol o 15 percent pod 0,40 dolárov. Dogecoin, ktorý pôvodne vznikol ako vtip, sa počas víkendu dostal nad 0,70 dolárov a jeho celková trhová kapitalizácia prekročila 90 miliárd dolárov.

Niektorí experti očakávajú, že Muskov príklad by mohli nasledovať aj iné firmy. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena kladie podstatne väčší dôraz na ekológiu. Podľa analytika spoločnosti Emden Research Tima Emdena môže byť za proaktívnym konaním Tesly aj politický tlak. Dodal, že krok Tesly je „veľkou prehrou pre bitcoin vo funkcii platobného prostriedku".