Na individuálnom dôchodkovom strope je absolútna dohoda v koalícii. Myslí si to minister práce Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý to uviedol v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Priblížil, že sa zároveň plánujú zmeny v druhom pilieri, na čo by mali byť vyčlenené aj peniaze z Európskej únie (EÚ).

Milan Krajniak
Neprehliadnite

Krajniak: Ak chcete počas krízy pomoc ako v Nemecku, musíte zaplatiť vyššie odvody

Do penzie po 40 odpracovaných rokoch

„Bude stanovený takzvaný individuálny dôchodkový strop, to znamená, že každý človek, keď odpracuje 40 rokov, bude mať nárok na dôchodok. Ak niekto bude chcieť pracovať dlhšie, bude môcť pracovať dlhšie, do tej výšky, ktorá sa bude meniť podľa priemerného veku dožitia,“ ozrejmil M. Krajniak podobu návrhu, ktorý by mal mať podporu aj v koalícii. Nemal by tak platiť dôchodkový strop 64 rokov.

Zároveň poznamenal, že by sa mali udiať aj zmeny v druhom pilieri. V súčasnosti podľa jeho slov všetci posielajú peniaze do „celého mešca“. Chcel by umožniť, aby časť z odvodov mohla ísť priamo rodičom ako podpora na dôchodok. Dolaďuje sa napríklad, ako má byť druhý pilier spravovaný, aby boli dôchodky čo najvyššie.

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Výška 13. dôchodku v roku 2020: Koľko peňazí majú dostať dôchodcovia v decembri? (+ tabuľka)

„Tam uvažujeme, že urobíme pri vláde poradný orgán, niečo ako je Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorý bude každý rok, nazvime to tak, že odporúčať alebo schvaľovať investičné stratégie, aby sporitelia vedeli, ktoré si môžu vybrať, a potom tie jednotlivé dôchodcovské správcovské spoločnosti ich budú realizovať,“ skonštatoval minister práce v relácii Na telo.

Richter: V prípade 13. dôchodkov sa neplní platný zákon

Bývalý minister práce a súčasný poslanec Smeru-SD Ján Richter podotkol, že je presvedčený o opodstatnenosti druhého piliera. V prípade 13. dôchodkov J. Richter uviedol, že sa neplní platný zákon. Dôchodok podľa neho M. Krajniak vracia späť na štátnu sociálnu dávku.

Postoj M. Krajniaka v tomto prípade označil ako pokrytectvo. Minister práce však poukázal na to, že Sociálna poisťovňa musela v tomto roku vynaložiť prostriedky navyše napríklad na pandemickú OČR. V súvislosti s rokovaním tripartity, z ktorej odišli odborári, Krajniak zopakoval, že neboli ochotní diskutovať o kompromisnom návrhu.

Monika Uhlerová - viceprezidentka KOZ
Neprehliadnite

Odborárka: Podobné taktiky ako Krajniak použil aj Mečiar. Chystáme štrajky a ideme na námestia

„Keď sa majú traja partneri dohodnúť, každý musí ustúpiť,“ zdôraznil. J. Richter skonštatoval, že odborári sa chceli len rozprávať o zákone. „Je tu zákon, ktorý hovorí o automate v podobe 60 percent,“ dodal. Obaja sa zároveň zhodli, že odluka cirkvi od štátu nie je momentálne hlavná téma, ktorá by sa mala rozoberať.

V súvislosti s diskutovanou témou o zmluve medzi Tiposom a Fun rádiom M. Krajniak poznamenal, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) sa rádio snaží predať, ale nemá kupcu.