Novú výšku minimálnej mzdy na budúci rok mal pred koncom roka vyriešiť už platný zákon. Ten hovorí, že ak sa na jej výške nedohodne tripartita, bude sa počítať ako 60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. Všetko však zmenila pandémia koronavírusu, na ktorú museli reagovať zamestnávatelia, odborári aj ministerstvo práce.

Michal Dragan - expert na sociálne siete
Neprehliadnite

Odborník na sociálne siete: Matovičove príspevky sú marketing. Vie, čo robí, a prečo to robí

Namiesto dohody troch strán o novej výške minimálneho zárobku na budúci rok sme však videli predčasný odchod odborárov z rokovania. S nižšou minimálnou mzdou nesúhlasili. „V každej kríze sú to práve odborári a zamestnanci, ktorých tlačia do uťahovania opaskov,“ sťažuje sa v rozhovore pre TREND viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ SR) Monika Uhlerová.

Predstavitelia KOZ SR v pondelok opustili rokovanie tripartity predčasne. Ako prebiehalo rokovanie a čo sa pred vašim odchodom stalo?

Rokovanie sa začalo štandardne a prebrali sme niekoľko bodov programu. Potom prišla na rad aj minimálna mzda. Minister práce Milan Krajniak chcel vedieť naše stanovisko k jeho návrhu na výšku minimálnej mzdy a zmeny v príplatkoch. Nesúhlasili sme s tým. Vtedy minister vyhlásil prestávku a požiadal zamestnávateľov o individuálne rokovanie. Tým nás v podstate vylúčil z ďalšieho rokovania. Keď sa vrátili z prestávky, oznámili sme partnerom, že odchádzame z rokovania.

Dôvodom odchodu teda nebol len samotný návrh, ale aj individuálne rokovanie ministra so zamestnávateľmi?

Dôvodom vôbec nebol návrh, ale spôsob ministra, ktorým nás vylúčil z rokovania. Predchádzalo tomu aj vydieranie ministra, ktoré sme si vypočuli na predchádzajúcich stretnutiach. Povedal, že ak nebudeme súhlasiť s jeho návrhom na zmeny pri minimálnej mzde, zmení zákon o tripartite a úplne zruší „automat“ na určovanie minimálnej mzdy. Už vtedy začal operovať s tým, že do tripartity prizve Inštitút zamestnanosti, Pracujúcu chudobu a neviem koho ešte. Podľa mňa chcel minister takýmito metódami dosiahnuť svoje politické záujmy.

Ako na váš odchod reagoval minister práce?

Vôbec nijako.

Bavili ste sa potom ešte so zástupcami zamestnávateľov?

Nie

Bol tento „konflikt“ prvý v rámci rokovania tripartity s novým ministrom?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa