Ak by Veľká Británia odhlasovala svoj odchod z Európskej únie, mohlo by to v najbližších piatich rokoch znamenať stratu do 100-tisíc pracovných miest v vo finančných službách. Vyplýva zo štúdie, ktorú si objednala lobistická organizácia TheCityUk. Brexit by podkopal postavenie Londýna ako vedúceho centra obchodu,. Finančné služby v súčasnosti tvoria približne 10 percent britského hospodárstva. Mnohé medzinárodné banky využívajú Britániu, aby získali prístup na spoločný trh a ako základňu na predaj finančných produktov a služieb po celom regióne.

Aj Britská centrálna banka upozornila, že odchod Británie z Európskej únie by vytvoril dlhšie obdobie neistoty a pravdepodobne by z krátkodobého hľadiska poškodil ekonomiku. Konštatuje sa to v zázname z najnovšieho zasadania Bank of England. Guvernér Bank of England Mark Carney označil brexit za najväčšie riziko pre domácu finančnú stabilitu a poukázal na prínosy otvorených obchodných vzťahov s EÚ. Tvorcovia britskej menovej politiky prvýkrát uviedli, že pozorujú známky toho, že nadchádzajúce hlasovanie ovplyvňuje podnikateľské rozhodnutia. To pravdepodobne viedlo k určitému zmierneniu ekonomického rastu v prvej polovici roka 2016.

Nemecká vnútroštátna spravodajská služba poprela medializované správy o nájdení podkladov k jadrovému výskumnému centru v meste Jülich v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Dokumenty sa údajne nachádzali v bruselskom byte Salaha Abdeslama, označovaného za jedného z aktérov vlaňajších teroristických útokov v Paríži. Denníky mediálnej skupiny RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) sa pri zverejnení tejto informácie odvolávali na členov kontrolného výboru nemeckého parlamentu.

Na belgickú ministerku dopravy Jacqueline Galantovú vyvíjajú nátlak, aby odstúpila po zverejnení tajnej správy Európskej únie. Tá poukazuje na predchádzajúce chyby v dohľade nad bezpečnosťou na letiskách po celom Belgicku. Tajný dokument EÚ z vlaňajška zverejnili dve belgické opozičné strany. Uvádzalo sa v ňom, že dozor nad bezpečnostnými opatreniami na belgických letiskách bol nedostatočný. Odhalenia nasledovali po teroristických útokoch z 22. marca na bruselskom letisku Zaventem a na stanici metra v blízkosti inštitúcií EÚ. Pri útokoch zahynulo 32 ľudí, z toho 16 na letisku.

Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marián Kotleba chce, aby si Národná rada v pondelok minútou ticha uctila prezidenta fašistického Slovenského štátu Jozefa Tisa. V pondelok, keď začne rokovať parlament o programovom vyhlásení vlády, uplynie 69 rokov od jeho popravy. M. Kotleba o minútu ticha požiadal predsedu parlamentu Andreja Danka. Žiadosť Kotlebu pobúrila poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu. Podľa neho Tiso zo Slovenska urobil poslušný satelit zverského hitlerovského Nemecka. „Tiso poslal na smrť vyše 60 tisíc židovských či rómskych spoluobčanov. Bol zodpovedný za arizácie a prenasledovanie menšín na Slovensku, vrátane Čechov. Vraždil vlastných občanov po boku Nemcov a krvavo potlačil Slovenské národné povstanie, klenot našich dejín,“ povedal Ľ. Blaha. Podľa neho tiež Tiso asistoval Nemcom pri vraždení Rusov, oceňoval nacistov a bol spoluzodpovedný za vypaľovanie slovenských dedín a kolektívne vraždenie spoluobčanov.

Kotleba si chce minútou ticha uctiť fašistického prezidenta Tisa

Marián Kotleba Zdroj: SITA

Najvernejších voličov má Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Až 94 percent jej voličov z marca by ju volilo opäť. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra AKO prvý aprílový týždeň. Na druhom mieste skončila strana Smer-SD, ktorú by opäť volilo 91 percent pôvodných voličov. Stranu SMK by aj mesiac po voľbách volilo 90,6 percenta voličov. Nasledujú strany SNS (88 %), SaS (86,6 %), Most-Híd (84,3 %) a KDH (81,1 %). Parlamentné strany Sme rodina - Boris Kollár by volilo 72 percent pôvodných voličov, OĽaNO - NOVA 64,4 percenta voličov. Najmenej pôvodných voličov by volilo stranu #Sieť, iba 30 percent.

Europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA) vyzýva ministra školstva Petra Plavčana, aby využil peniaze z eurofondov na zabezpečenie dostatočného počtu asistentov učiteľa. V rámci operačného programu Ľudské zdroje chce ministerstvo z Európskeho sociálneho fondu využiť 28 miliónov na uskutočnenie projektu „Audiovizuálna tvorba v edukačnom procese“. Podľa europoslankyne J. Žitňanskej by bolo všetko v poriadku, pokiaľ by nešlo o financie, ktoré majú slúžiť na zvýšenie inklúzie a rovného prístupu ku kvalitnému vzdelávaniu. „V situácii, keď štát nie je schopný zabezpečiť asistentov učiteľa nielen pre integrované deti na bežných školách, ale ani pre tie, ktoré sa vzdelávajú v špeciálnych školách, je to škandalózne,“ hovorí.

Marihuana je na Slovensku najčastejšie užívanou ilegálnou látkou. Najviac užívateľov má vo veku od 15 do 24 rokov. Vyplýva to z anonymného prieskumu Národného monitorovacieho centra pre drogy za rok 2015. Marihuanu aspoň raz v živote vyskúšalo necelých 20 percent opýtaných, za posledný mesiac je to necelých desať percent. Alkohol aspoň raz pilo vyše 90 percent, tabak niekedy vyskúšalo 60 percent ľudí. Podľa riaditeľa Inštitútu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu je marihuana najužívanejšou ilegálnou drogou nielen na Slovensku, ale na celom svete. Celkovo ju podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie užíva asi 182 miliónov ľudí. Asi desať percent z nich sa stáva na marihuane závislých.

Ceny na Slovensku naďalej klesajú. V marci medziročne klesli o 0,5 percenta, čím sa ešte o desatinu percentuálneho bodu prehĺbil ich pokles oproti februáru. Oproti marcu minulého roka klesali najmä ceny dopravy o 3,9 percenta. Nižšie boli aj ceny potravín a nealkoholických nápojov (2,2 %) či bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív (1,3 %). Zlacneli aj alkoholické nápoje a tabak (0,3 %). Naopak zdraželi hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,4 percenta, rovnako aj rekreácia a kultúra (2 %) a rozličné tovary a služby (1,5 %).

Novú štátnu politiku, envirovýchovu, ale aj boj proti klimatickej zmene či odstraňovanie starých environmentálnych záťaží považuje organizácia Greenpeace za pozitíva programového vyhlásenia vlády. Z opatrení pre oblasť pôdohospodárstva organizácia víta podporu opatreniam súvisiacim s adaptáciou poľnohospodárstva na zmenu klímy a prispôsobovanie lesov účinkom klimatickej zmeny. Trochu v rozpore s týmto cieľom však pôsobí deklarovaná podpora politiky ťažby dreva a konečného spracovania slovenského dreva.

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a partnerské organizácie v školstve oceňujú zapracovanie niektorých požadovaných systémových zmien na zlepšenie školstva do Programového vyhlásenia vlády. Sú však zásadne nespokojné s nedostatočným finančným zabezpečením deklarovaných zmien, najmä dôstojného postavenia zamestnancov v školstve. Odborový zväz a školské organizácie žiadajú vládu, aby prehodnotila svoje vyhlásenie a výrazne zvýšila objem peňazí z verejných zdrojov do školstva.

V Programovom vyhlásení vlády chýba popis riešení pre oblasť podnikateľského prostredia, ako je zníženie administratívneho zaťaženia, zlepšenie kvality legislatívneho procesu alebo sprísnenie preberania legislatívy EÚ z pohľadu dopadov na domácu ekonomiku. „Naša skúsenosť je, že bez tohto systému v minulosti definované dobré zámery ani realizované neboli a podnikateľské prostredie sa u nás aj z tohto dôvodu dlhodobo zhoršuje,“ upozornil prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec.

Výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko považuje ignoráciu LGBTI menšiny zo strany vlády za nepochopiteľnú. „Pre LGBTI ľudí je rovnako dôležité ako pre všetkých ostatných na Slovensku, aby vláda riešila zlepšenie fungovania štátu, ekonomiky, odstraňovanie regionálnych rozdielov, riešenie situácie v školstve a zdravotníctve. Navyše však riešia praktické problémy spojené napríklad s tým, že štát neuznáva existenciu ich zväzkov a rodín," napísal za iniciatívu na sociálnej sieti Facebook. Ignorácia vlády je nepochopiteľná najmä preto, že na rozdiel od sociálnych a ekonomických problémov sa dá uznanie existencie zväzkov či rodín vyriešiť jedným zákonom.

Nemecko a ďalšie štyri krajiny EÚ rokujú o prepojení registrov spoločností s menami skutočných vlastníkov. Ako informoval nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, vytvárajú tým tlak na úniu, aby pokročila v boji s daňovými únikmi. „Sme v Európe činní. Päť najväčších, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Veľká Británia a my by sme sa mali teraz dohodnúť. Urobíme to najprv medzi nami piatimi,“ povedal minister v parlamente počas debaty o „Panama Papers“. Ako dodal, potrebujú zákonný základ pre výmenu informácií, inak to nemôžu urobiť. „Preto žiadam, aby sa to uskutočnilo rýchlo,“ doplnil.

Rakúsko je pripravené úplne uzavrieť hlavný priechod na hranici s Talianskom v prípade, že očakávaný prílev migrantov po tejto trase vyústi do „extrémnej situácie“. Uzavretie hraničného priechodu v Brennerskom priesmyku by bolo potrebné, ak by prechádzajúci migranti nemohli pokračovať v ceste do Nemecka, zatiaľ čo Taliansko by odmietalo prijať tých, ktorých Rakúsko vráti. Samotné Rakúsko v rámci vlaňajšej migračnej vlny zaevidovalo približne 90-tisíc žiadostí o azyl, v tomto roku však plánuje ich počet obmedziť na 37 500. Už teraz ich má zhruba 17-tisíc.

Európsky parlament schválil smernicu upravujúcu využívanie údajov z osobných záznamov cestujúcich v leteckej doprave. Cieľom je prevencia, odhaľovanie, vyšetrovanie a stíhanie teroristických trestných činov a závažnej kriminality. Nové pravidlá zaviažu letecké spoločnosti poskytovať vnútroštátnym orgánom v krajinách Európskej únie údaje o svojich pasažieroch na letoch medzi úniou a tretími krajinami. Každý členský štát bude na základe nových predpisov povinný zriadiť takzvaný útvar informácií o cestujúcich, ktorý bude zodpovedný za zhromažďovanie informácií poskytovaných leteckými spoločnosťami a ich výmenu v rámci EÚ.

Líder vládnucej juhokórejskej strany Senuri, ktorá v stredajších parlamentných voľbách prišla o väčšinu v zákonodarnom zbore, ponúkol svoje odstúpenie. Kim Mu-song vyhlásil, že odstúpi z postu predsedu Senuri pre „výrazný neúspech svojej strany vo všeobecných voľbách“. Stredopravicová Senuri získala v 300-člennom parlamente 122 kresiel, zatiaľ čo opozičná Toburo Mindžudang prekvapujúco o jedno kreslo navyše. Darilo sa aj ďalším opozičným subjektom; Ľudová strana získala 38 kresiel a Strana spravodlivosti si zabezpečila šesť poslaneckých postov. Zvyšných 11 postov obsadia nezávislí.

Kotleba si chce minútou ticha uctiť fašistického prezidenta Tisa

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.