Koľko národných divadiel môže mať krajina? V Česku ich majú hneď niekoľko. Jedno v Prahe, ďalšie v Brne a jedno moravskoslezské v Ostrave. S jedným sa neuspokojili ani v Maďarsku, Nemecku, Rumunsku či Chorvátsku, kde ich je tiež viacero. Návrat k historickým názvom divadiel, ktoré niesli slovo národné, prebiehal v týchto krajinách v 90. rokoch minulého storočia.

Na Slovensku funguje od roku 1920 štátne Slovenské národné divadlo (SND) a v roku 2013 vzniklo aj nezávislé Prešovské národné divadlo. To založili dve mladé divadelníčky, ktoré riešili dilemu, či ostať pracovať v Bratislave alebo sa vrátiť na Východ. Názov, ktorý si pre divadlo zvolili, nesie aj náznak recesie. Po deviatich rokoch fungovania však toto divadlo svoju činnosť skončilo.

Názov zmenili komunisti

Už niekoľko mesiacov sa o prinavrátenie titulu národného divadlo snaží prostredníctvom žiadosti o zmenu zriaďovacej listiny Štátne divadlo Košice (SDKE), pod ktoré spadá opera, balet aj činohra. Popri SND je to jediné trojzložkové divadlo na Slovensku.

Salemské bosorky, SND
Neprehliadnite

Pred 300 rokmi by obete hoaxov obesili. Salemské bosorky v SND idú v duševnej bolesti na dreň

Ministerstvo kultúry žiadosť košického divadla o zmenu názvu eviduje, ešte o nej však nerozhodlo. Ak by ju schválilo, nový názov divadla by znel Národné divadlo Košice. Zmenu názvu mal vo svojej koncepcii rozvoja aj generálny riaditeľ SDKE Ondrej Šoth, ktorý na túto funkciu vyhral konkurz pred dvomi rokmi. Návrat k historickému názvu by bol podľa O. Šotha aj vyjadrením úcty k umelcom, ktorý v divadle v minulosti tvorili.

Titul národného divadla odobral košickému kultúrnemu stánku v roku 1955 komunistický režim, ktorý ho premenoval na štátne. Bola za tým vtedajšia snaha politikov o centralizáciu moci nad kultúrou a odstránenie akéhosi buržoázneho sentimentu, ktorý sa so slovom národný spájal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa