SND je príspevkovou organizáciou ministerstva kultúry, čo znamená, že podobne ako iné obdobné divadlá v Európe nedokáže fungovať bez financií od štátu. Príspevok štátu zvykol v minulosti predstavovať aj 80 percent celkových prostriedkov na pokrytie výdavkov. Hoci divadlo by malo ako príspevková organizácia hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, nie je tomu vždy tak.

V minulosti sa stalo, že divadlu pre nedostatočné financovanie, ale aj otázne manažérske rozhodnutia takmer hrozila insolventnosť. Nové vedenie na čele s generálnym riaditeľom Matejom Drličkom prebralo inštitúciu vlani v januári. O hospodárení a ozdravných krokoch, ktoré odvtedy vedenie urobilo sa TREND rozprával s ekonomickým šéfom SND Matejom Bošňákom.

S akým rozpočtom hospodárilo vlani SND?

Náš pôvodný rozpočet na začiatku roku 2021 podľa kontraktu s ministerstvom kultúry bol 16,8 milióna eur. To však nestačilo ani na uhradenie personálnych nákladov. Počas roku, aj vplyvom pandémie, preto došlo k postupnému navýšeniu o 6,5 milióna eur na 23,3 milióna eur.

Peniaze si totiž vyžaduje aj samotná prevádzka. Takýto príspevok je dnes na bežné výdavky SND dostatočný. Celkový hospodársky výsledok divadla by mal byť za vlaňajšok zisk do 500-tisíc eur.

Dotácia od štátu zvykla pokrývať v minulosti asi 80 percent výdavkov. Zvyšok boli vlastné príjmy divadla vrátane predaja vstupeniek. V pandemickom roku bolo vlastných príjmov asi výrazne menej.

Vlastné príjmy SND boli vlani len 1,8 milióna eur, z toho 60 percent tvoril predaj vstupeniek a 40 percent ostatné príjmy. Z vlastných príjmov sme tak dokázali vykryť len sedem percent nákladov. Divadlo hralo vlani iba päť mesiacov, aj to v obmedzenej kapacite, ktorá nedosahovala ani polovicu celkovej  kapacity.

V budúcnosti by sme boli radi, keby sme vlastnými príjmami vedeli vykryť aspoň 25 percent výdavkov. To je samozrejme pri súčasnej epidemiologickej situácii nesplniteľný cieľ.

Kedy presne?

Najneskôr v roku 2023. V budúcom roku by sme radi atakovali hranicu vlastných príjmov päť miliónov eur pri celkových výnosoch okolo 28 miliónov eur. Samozrejme za predpokladu, že pandémia výrazne neovplyvní celoročnú prevádzku.

Na akých aktivitách ste vlani ešte dokázali zarábať?

Išlo hlavne o marketingové aktivity, prenájom sál komerčným subjektom, činnosť gastronomických prevádzok či partnerské spolupráce. Prenájmy priestorov na rôzne firemné akcie a konferencie však boli oproti normálnym rokom zdecimované a celý čas sme len počítali straty zo zrušených akcií.

Spomínali ste gastronomické prevádzky. Tie si od istého okamihu zabezpečuje SND vo vlastnej réžii. Čo vám to prináša?

Ako vedenie sme neboli spokojní s nastavením vzájomného vzťahu s prevádzkovateľmi gastronomických služieb. V takom nastavení by sme neboli ani schopní zareagovať na kvalitu a cenu gastronomických služieb. Počas pandémie sme ukončili zmluvu s ich poskytovateľmi.

Aby sme ich mohli vykonávať vo vlastnej réžii, museli sme si na to vybaviť príslušné hygienické povolenia. Výsledok je ten, že v štandardnej prevádzke je náš zisk vyšší než nájomné, ktoré sme za prenájom inkasovali. Navyše máme túto službu pod kontrolou, takže v nej dokážeme byť flexibilnejší pokiaľ ide o cenu, kvalitu a budovanie a udržanie si imidžu.

Okrem prenájmu sál na akcie máte príjem aj z paertnerstiev. V akej výške sa vlani pohyboval?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa