Približne dve tretiny tržieb. Minimálne toľko v roku 2020 stratili viaceré slovenské divadlá na predaji vstupeniek či prenájmoch. Čísla potvrdilo Štátne divadlo Košice (ŠDKE), SND, súkromné divadlo Red Cat Cabaret či Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava (MDPOH).

A hoci minulý rok nemajú ešte všetky kultúrne stánky presne vyčíslený, podľa predbežných údajov by to mohlo byť v niektorých prípadoch aj horšie. „V roku 2021 bol pokles výnosov oproti obdobiu pred pandémiou 78 percent. A to sú len výnosy z predstavení. Príjmy nám klesli aj o prenájmy divadla, takže straty sú celkovo ešte vyššie,“ hovorí pre TREND šéfka MDPOH Valeria Schulzová.

Budúcnosť je otázna. Aktuálne pandemické podmienky pre hromadné podujatia hovoria v prípade divadiel, kín či športových akcií o stovke divákov alebo polovičnej kapacite s prístupom pre očkovaných a tých, čo covid prekonali, a to za predpokladu, že sa na podujatí nebude konzumovať občerstvenie. Štvrtinová kapacita je možná s konzumáciou.

Tento výsledok však živá kultúra dosiahla až potom, ako sa vyhláseniami či petíciami ohradila proti pôvodnému návrhu, ktorý hovoril maximálne o päťdesiatke divákov. V režime do 50 ľudí by dokázali ako-tak fungovať len malé nezávislé súbory, nie však veľké domy. Veď len SND má kapacitu sál 650 návštevníkov pre činohru a 900 pre operu.

Závislí a závislejší

Žiadne divadlo na Slovensku nedokáže pokryť svoje náklady len z predaja lístkov. Tržby zo vstupného sú popri prenájme priestorov len časťou ich príjmov. Keby mali pokrývať všetky náklady, ľudia by si museli na vstupnom siahnuť do vreciek výrazne hlbšie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa