Koalícia upozorňuje, že strana Smer-SD pravidelne navrhuje zvyšovanie minimálnej mzdy, avšak dlhodobo nerieši skutočný problém, že zamestnancom s minimálnou mzdou, nižšími a strednými príjmami po zaplatení odvodov a daní, ktoré potichu rastú, zostáva nízky čistý príjem.

Koalícia PS/Spolu sa v programe, ktorý čoskoro predstaví verejnosti, zhodla na potrebe automatického zvyšovania minimálnej mzdy a zastavenia rastúceho tichého zdanenia daňovníkov a daňovníčok s nižšími a strednými príjmami. Riešením je kombinácia nižšej dane z príjmu prostredníctvom vyššieho nezdaniteľného minima a nižších zdravotných odvodov s väčším dôrazom v znevýhodnených regiónoch, kde ich pozitívne pocítia aj zamestnávatelia.

„Pri zvyšovaní minimálnej mzdy budeme dbať na to, aby si štát z jej zvýšenia ukrajoval len minimálne, čím by zamestnancom zostalo viac peňazí na ruke,“ uviedol v stanovisku pre médiá expert PS/Spolu Ján Remeta, podľa ktorého sa takto podarí znížiť odvodové zaťaženie zamestnancov s nízkymi príjmami, ktoré je jedno z najvyšších v EÚ.

Podpredseda Spolu a expert na dane a odvody Jozef Mihál upozornil, že pri súčasnom systéme daní a odvodov si aj pri predpokladanom zvýšení nezdaniteľnej časti až 42 centov z každého navýšeného eura na minimálnej mzde v budúcom roku vezme štát.

„Ministerstvo práce presadzuje návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na 580 eur, čo spôsobí rast mzdových nákladov zamestnávateľov až o 81 eur, avšak nárast čistých príjmov zamestnancov bude len 47 eur. V PS/Spolu si myslíme, že štát by mal naozaj podporiť nízkopríjmových ľudí, aby si udržali zamestnanie a mali vyššie čisté mzdy a nie na nich ešte profitovať,“ tvrdí Mihál.

Podstata návrhu stojí na troch pilieroch, a to na naviazaní minimálnej mzdy na priemernú mzdu v národnom hospodárstve, pričom automat by sa neaplikoval počas výraznejšej ekonomickej krízy, na odpočítateľnej položke pri zdravotných odvodoch vo výške minimálnej mzdy, ktorú by si v znevýhodnených regiónoch mohli uplatniť aj zamestnávatelia a na vyššej nezdaniteľnej časti na daňovníka v závislosti od ďalšieho ekonomického vývoja a úspešnosti boja proti daňovým únikom.

„Chceme dosiahnuť zásadnú zmenu, aby sme mohli robiť politiku lepšie. Chceme nechať pracujúcim ľuďom s nízkymi a strednými príjmami viac z ich výplaty,“ uviedol volebný líder PS/Spolu Michal Truban.

Podľa programového lídra koalície Miroslava Beblavého „politici starej generácie vládli 12 rokov a nikdy nedošlo k zásadnejšej zmene k lepšiemu“. „V čase krátko pred voľbami sa objavujú pokusy riešiť pracujúcu chudobu či regionálne rozdiely, ale nakoniec z toho zase veľa nebude, pretože vládna koalícia sa topí vo vlastných hádkach a škandáloch a nerieši skutočné problémy, ako sú nízke čisté mzdy pracujúcich,“ dodal Beblavý.