Vyplýva to z analýzy Centra lepšej regulácie (CLR), ktorá je súčasťou Nariadenia vlády SR o stanovovaní výšky minimálnej mzdy, ktoré predložili do medzirezortného pripomienkového konania. Ide teda o vládnu inštitúciu, ktorej výsledky zároveň potvrdzujú konštatovanie Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) o tom, že razantné zvyšovanie minimálnej mzdy negatívne ovplyvní slabšie regióny a nízko kvalifikovaných ľudí.

Zvýšenie minimálnej mzdy sa dotkne takmer 28-tisíc živnostníkov a viac ako 27-tisíc firiem. Vyššiu mzdu by malo pocítiť 165-tisíc zamestnancov. Živnostníkom a malým firmám prinesie zvýšenie nákladov na hrubé mzdy o 75,5 milióna eur a na odvody do poistných fondov hradené zamestnávateľom o ďalších 26 miliónov eur.

Odvody poisťovniam a dane štátu pritom pohltia väčšiu časť z týchto peňazí. Napríklad pred piatimi rokmi zaplatil človek s minimálnou mzdou na daniach a odvodoch 29 percent z celkových mzdových nákladov, tento rok je to takmer 40 percent.

CLR porovnalo štruktúru zvýšených nákladov na jedného zamestnanca pri zvýšení minimálnej mzdy na 580 eur. Z celkovej sumy zloženej zo zvýšenia mzdy o 60 eur a odvodov zamestnávateľa vo výške 21,12 eura, dostane zamestnanec 40,4 eura, pričom príspevok pre štát a poisťovne bude 40,72 eura.

Nie je to len o minimálnej mzde

Zamestnávatelia už v minulosti krotili politické ambície razantne zvyšovať minimálnu mzdu. Tohtoročné návrhy strany Smer-SD a odborárov označili za hazard. V posledných dvoch rokoch sa navyše

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa