Nový minister spravodlivosti Viliam Karas nevidí dôvod na zastavenie reformy súdnej mapy, pokiaľ je organizačne a technicky pripravená. Vyplýva to z jeho vyjadrenia krátko po vymenovaní do funkcie.

„Schválená súdna mapa je po zásadnej intervencii, tak advokátskeho a justičného prostredia, aj po vyvolaní rokovania u pána premiéra, kde sa jej podoba ustálila," podotkol.

Okrem súdnej mapy má za jednu z priorít aj reformu trestných kódexov.

„Veci treba riešiť systémovo, po odbornej a poctivej diskusii naprieč spoločenským spektrom," dodal. Justícia podľa jeho slov potrebuje upokojenie a uistenie, že si ju krajina váži.

Exministerka Mária Kolíková sa dohodla s Karasom na odovzdaní agendy. Chce mu priblížiť, v akom stave je reforma súdnej mapy.

„Ak neurobí žiadne kroky, aby sa zablokovala, spustí sa od 1. januára 2023. Považujem za kľúčové, aby tomu dobre rozumel," zdôraznila Kolíková.

Premiér Eduard Heger zdôraznil, že Karas je dlhoročný advokát a expert na medzinárodné právo. „Jeho silnou ideou je budovanie inštitucionálnej dôvery," podotkol.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Viliama Karasa do funkcie ministra spravodlivosti v utorok predpoludním. Nahradil Máriu Kolíkovú.

Ďalšie dôležité správy

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Neprehliadnite

Prezidentka vymenovala nových ministrov Hirmana, Karasa a Káčera