Kanadská ťažobná spoločnosť St-Georges Eco-Mining chce oživiť dlho spiaci ťažobný priemysel na Islande za využitia početných zdrojov obnoviteľnej energie, ktoré tento ostrov ponúka. Cieľom firmy je, aby jej zlato bolo čo najviac ekologické a sociálne zodpovedné. Generálny riaditeľ Vilhjálmur Thor Vilhjálmsson predpokladá, že takéto zlato sa bude predávať s prirážkou. Firma so sídlom v Montreale dokončila v septembri práce na hĺbení 124 metrov hlbokého vrtu v Thormódsdaluru a výsledky prieskumu by mohla zverejniť tento mesiac. Predchádzajúce vrtné sondy naznačili, že ložisko môže obsahovať až 415 gramov zlata na tonu, aj keď na určenie veľkosti ložiska sú potrebné ešte ďalšie výskumy, povedal agentúre Bloomberg Vilhjálmsson.

Pokiaľ budú náleziská dostatočné veľké, plánuje St-Georges ťažiť za pomoci robotov. Zariadenia firmy potom majú primárne používať elektrinu vyrobenú z geotermálnych a vodných elektrární štátnej elektrárenskej firmy Landsvirkjun. Plány firmy prichádzajú po tom, čo sa cena zlata v auguste vyšplhala na rekord. Od začiatku tohto roka zlato zdraželo už o viac než 20 percent.

zlato
Neprehliadnite

Cena zlata pokračuje v prudkom raste, experti to pripisujú oslabeniu dolára

V prípade tak čistého životného prostredia, ako je na Islande, môže prípadná ťažba zlata vyvolať medzi 364-tisíc obyvateľmi ostrova zdesenie, pretože toto odvetvie má povesť znečisťovateľa a ničiteľa krajiny. Vilhjálmsson však sľubuje, že prevádzka jeho firmy bude iná. ,,Našou myšlienkou je minimálne narušenie terénu," hovorí. ,,V Thormódsdaluru sotva spoznáte, kedy ťažobná činnosť začne," hovorí. St-Georges hodlá využiť všetok vyťažený materiál zo zeme. Po oddelení minerálov sa má zvyšok použiť v stavebníctve. Kanadská firma vlastní všetky licencie na prieskum ťažby zlata na Islande. Minulý mesiac totiž kúpila miestnu firmu melmo EHF, ktorá vlastnila aj väčšinový podiel v projekte Thor Gold v Thormódsdaluru. To je zhruba 20 kilometrov východne od hlavného mesta.

Vilhjálmsson predtým pracoval na ťažobných projektoch v Grónsku a v Afrike. Je optimistom a verí, že experimentálna ťažba na Islande začne v tomto desaťročí. Očakáva, že v najbližších rokoch firma vynaloží za prieskum na Islande takmer 500 miliónov islandských korún (viac ako tri milióny eur). Predpokladáme, že s využitím zelenej energie, ktorú Island ponúka, bude naša ťažba nákladovo efektívnejšia, než keby sme používali fosílne palivá," dodal Vilhjálmsson. Dúfa, že ich model ťažby bude použiteľný po celom svete.

Zlatá tehla
Neprehliadnite

Bohatých Slovákov lákajú akcie aj investičné zlato

Okrem zlata má firma povolenie aj na prieskum ťažby striebra a medi celkom na troch miestach na Islande. Požiadala tiež o ďalších 11 licencií. Analytik organizácie Bloomberg Intelligence so zameraním na ťažbu a kovy Grant Sporre je však skeptický voči trhové príležitosti, v ktorú kanadská firma dúfa. Upozorňuje, že neexistuje univerzálny štandard pre to, čo podnik označuje za zelené zlato.

Ťažba zlata na Islande sa začala začiatkom 20. storočia. Zlato v Thormódsdaluru bolo objavené v roku 1905 a o štyri roky neskôr založil básnik a podnikateľ Einar Benediktsson ťažobnú spoločnosť s investormi z Nórska, Británie a Nemecka. Firma v rokoch 1911 až 1925 získaný zlatý koncentrát posielala na spracovanie do Nemecka. Potom sa ale záujem trhu vytratil. Znovu sa objavil až v roku 1989, keď dvaja islandskí geológovia študovali prítomnosť zlata v geotermálnym systéme Nového Zélandu a Japonska. To spustilo miestny výskum financovaný vládou Islandu. Profesor vulkanológie a petrológia na Islandskej univerzite Thorvaldur Thórdarson sa domnieva, že v krajine je dosť zlata, len na Islande nebude tak koncentrované na jednom mieste.