Privátni klienti, ktorým poskytovali služby slovenské banky, sa správajú počas súčasnej krízy nejednoznačne. Časť z nich sa pokúšala na kríze zarobiť, iní majetok zabezpečovali aktívami, ktoré sa považujú za bezpečný prístav.

Klienti privátneho bankovníctva predovšetkým na stoja čele svojich firiem. Preto sa správali aj v súlade s tým, aby firmy udržali v čo najlepšej kondícii. „Časť zdrojov si ponechali v hotovosti pre prípad zhoršenia finančných tokov vo svojich firmách. Určitú časť investovali aj na akciovom trhu, avšak vstupovali do pozícií s menšími sumami a nákup si rozdelili na viac tranží,“ hovorí Jozef Toman z oddelenia Privátneho bankovníctva VÚB banky.

Neprehliadnite

Privátny bankár poradí nielen s investovaním, zariadi aj vstupenky na koncert

Straty prišli

Napriek tomu, že sa bohatší ľudia snažili svoj majetok chrániť, množstvo z nich utrpelo výrazné straty. UniCredit Bank upozorňuje, že predovšetkým prudký februárový a marcový pokles na finančných trhoch a pokračujúca ekonomická neistota spôsobila mierny pokles majetku štyrom z desiatich klientov. Ukázal to prieskum, ktorý banka uskutočnila. Mierny pokles majetku eviduje u približne štyridsiatich percent klientov, ďalších štyridsať percent muselo čeliť stratám na úrovni od jedenásť do dvadsaťpäť percent.

Rovnako ako v iných časoch neistoty, aj teraz rastie záujem o zlato. Cena investičného zlata počas pandémie podľa J. Tomana narástla o viac ako dvadsať percent.  

Americké akcie a ukážkové „V“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa