Odvolanie R. Kaliňáka na mimoriadnej schôdzi iniciovali opoziční poslanci pre miliónovú DPH kauzu Ladislava Bašternáka. 

Na úvod vystúpil premiér Robert Fico. Označil návrh opozície za „neodôvodnený a neposkytuje žiadne dôkazy, ktoré prezentuje opozícia“. Premiér uviedol, že „nenávisť je veľmi zlý politický program a má aj škaredú tvár“. Je mu tiež ľúto, že tak krátko po vzniku novej vlády je toľko nenávisti voči novému kabinetu, ktorý vzišiel z výsledku volieb.

„Nečakal som, že budeme mať k dispozícii podľa tradície sto dní, ale rovnako som nečakal, že pri príprave na predsedníctvo, budeme takto atakovaní.“

R. Fico tiež upozornil, že to, čo zaznie na tejto schôdzi, bude podľa neho ďaleko za hranicami politickej kultúry. Premiér pripomenul, že Robert Kaliňák je najdlhšie slúžiacim ministrom vnútra v novodobých dejinách Slovenska, preto je podľa premiéra bežné, že bol pri množstve aktivít. A pripomenul jeho zásluhy.

„Minister uteká tam, odkiaľ ostatní utekajú. Či sú to požiare, povodne. Kde sa toho ľudia stránia, minister vnútra si musí plniť svoje funkcie.“

Premiér následne z rokovacej miestnosti odišiel a nevypočul si ani faktické pripomienky k svojmu vystúpeniu.

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha karhal opozíciu, že namiesto predsedníctva rieši „provinčný problém“. Upozornil, že nás čakajú priority predsedníctva a „vy tu teraz riešite takýto opozičný parlamentný folklór? Škodíte tým Slovensku a pľujete na vlasť.“

Kaliňák pre kauzu Bašternákovej DPH nepadol, partneri ho podržali

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha Zdroj: SITA / AP

Poslanec Obyčajných ľudí Daniel Lipšic uviedol, že vláda má sto dní na obhájenie programu, ale nie na krytie veľkých daňových káuz.

Poslanec strany SaS Jozef Rajtár v rozprave upozornil, že firmy Ladislava Bašternáka boli dlhodobo stratové. „Odkiaľ mal 12 miliónov eur na kúpu tých bytov?“ spýtal sa poslanec. Dodal, že v danom roku si jeho firma BL-202 uplatnila ešte vrakty DPH za ďalších spolu šesť miliónov eur. Celková suma, ktorú firma vykázala, že nakúpila s DPH, tak musela byť len v roku 2012 okolo 48 miliónov eur. J. Rajtár to na druhej strane prirovnal k firemnej dani, ktorú firmy developera za predošlé roky dokopy odviedli štátu. Bolo to okolo 73-tisíc eur.

J. Rajtár opísal aj hospodárenie ďalšej Bašternákovej firmy, tej, ktorá stavala komplex Bonaparte. Firma je doteraz vedená ako daňový dlžník s miliónovým dlhom. „Toto sú jednoduché škôlkárske podvody, nie komplikované karuselové podvody.“ Princíp bol jednoduchý. Na malú hodnotu sa uplatní oveľa vyššia hodnota, na tú sa vyžiada od štátu vratka DPH a to sa niekoľkokrát zopakuje. Nakoniec sa firmy zlikvidujú, presunú na nekontaktkné osoby, od ktorých sa už nič nedá vymáhať.

J. Rajrát sa ministra opýtal, či dostával nejakú formu finančného plnenia z firiem, kde pôsobil Ladislav Bašternák. Citoval pritom týždenník TREND, ktorý sa na to ministra tiež pýtal, no nedostal odpoveď.

Toto peňažné plnenie mohlo prebiehať rôznou formou. Mohla to byť dividenda alebo splatenie pôžičky? „My ako poslanci sa môžeme pýtať na daňové informácie, nie bankové prevody či zmluvy z katastra,“ vysvetlil J. Rajtár svoje dôvody. Spomenul napríklad firmu B.A. Haus, v ktorej pôsobil blízky človek ministra Marek Turčan aj L. Bašternák a jeho rodinný príbuzný Peter Bašternák. TREND o prepojeniach informoval vo februári.

Firma B.A. Haus má dlhodobo záporné vlastné imanie. Poslanec to vysvetlil tým, že jej majetok je nižší ako nula a „tí, ktorí sú akcionári firmy, de facto firmu nevlastnia, ale akékoľvek jej budúce zisky, príjmy vlastní veriteľ. Ten, kto jej čokoľvek požičal“. Aký je komerčný zmysel takejto firmy? spýtal sa ešte J. Rajtár a dodal, že možno len na to, aby sa cez ňu prevádzali finančné operácie.

Lipšic: Komu by Bašternák zavolal, ak by mu hrozilo 12 rokov?

D. Lipšic predložil dva dokumenty ako reakciu, že R. Kaliňák tvrdí, že si L. Bašternák nemal ako vybaviť vratku DPH. Predložil úradný záznam z júna 2012, ktorý opisuje zásah policajtov z Bratislavy. V rámci služby zastavili vozidlo Bugatti Veyron L. Bašternáka, ktorý obiehal v mieste, kde to bolo zakázané. Po telefonáte L. Bašternáka následne policajtov kontaktovali nadriadení.

Kaliňák pre kauzu Bašternákovej DPH nepadol, partneri ho podržali

Zdroj: SITA / AP

D. Lipšic dodal, že ak si L. Bašternák vybavoval 150-eurovú pokutu, komu by zavolal, ak by si potreboval vybaviť dva milióny eur? Komu by zavolal, ak by mu hrozilo 12 rokov väzenia? Dodal, že policajt, ktorý vtedy developerovi vybavoval pokutu, dnes šéfuje poriadkových policajtom.

D. Lipšic dodal, že kauzu L. Bašternáka dozoroval pri jej prvom pokuse o vyšetrovanie špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Vtedy to vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry odmietla. Po medializovaní prípadu sa vyšetrovanie tento rok v apríli začalo, má ho na starosti tá istá vyšetrovateľka, ktorá ho predtým odmietla.

2012 bol podľa Kaliňáka rokom cashu a analógu

Daniel Lipšic z hnutia Obyčajní ľudia pred začatím schôdze ministra okrem iného kritizoval za to, že „povedal, že pôvodné vyšetrovanie bolo štandardné a kauza je vymyslená. Aký signál tým dáva vyšetrovateľom v obnovenom vyšetrovaní? Na mimoriadnej schôdzi navyše predložíme dôkazy o tom, akým spôsobom je pán Bašternák prepojený aj na policajných funkcionárov, pretože existuje podozrenie, že táto kauza smeruje do stratena práve kvôli požehnaniu zvrchu.“

R. Kaliňák minulý týždeň opakovane pred médiami uviedol, že „minister nemá a nemôže zo zákona zasahovať do vyšetrovania“ a že to „nikdy nerobil, nerobím a nebudem robiť“.

Posledné medializované obrie DPH kauzy nespochybňuje, ale ich prepojenie na najvyšších politikov Smeru vrátane jeho osoby označil za „výmysly“ a nie sú pre ne „dôkazy a ani žiadne indície“. Rok 2012 označil za obdobie cashu a analógu. Nepriamo tým obhajoval vysvetlenie L. Bašternáka, ktorý sa k vratke DPH za dva milióny eur dostal vďaka kúpe siedmich bytov v centre Bratislavy za 12 miliónov eur. Cenu mal zaplatiť v hotovosti.

TREND sa preto R. Kaliňáka opäť spýtal na jeho kontakty a vzťahy s L. Bašternákom, keďže ten pôsobil vo viacerých firmách spolu s Markom Turčanom, človekom, ktorý je ministrovým susedom a začínali spolu dávnejšie v rovnakej advokátskej kancelárii MKKT. M. Turčan zároveň po R. Kaliňákovi prevzal funkcie vo viacerých firmách, keď sa z nich R. Kaliňák stiahol kvôli nástupu do vysokej politiky. Zároveň L. Bašternák pôsobil v predstavenstve akciovky B.A. Haus (teraz jej šéfuje M. Turčan), keď firma aj s jednodňovým rozdielom nakupovala rovnaké nehnuteľnosti a pozemky v Bratislave ako staronový minister. TREND.sk ich prepojenia rozoberal napríklad tu.

Minister ale na otázky o charaktere jeho kontaktov na L. Bašternáka ani po opakovaných výzvach neodpovedal. Neodpovedal ani na otázky, či poberal alebo poberá nejaké finančné plnenia od firiem, v ktorých figuroval L. Bašternák, respektíve či s danými firmami mal alebo má doteraz nejaké finančné kontrakty.

Koaličné strany SNS a zástupcovia strany Sieť vyjadrili ministrovi podporu ešte pred štartom mimoriadnej schôdze.