Slovensko si za tri desaťročia členstva v Organizácii Spojených národov (OSN) vybudovalo reputáciu spoľahlivého partnera, ktorý vyznáva odkaz Charty OSN. Zhodnotil to dočasne poverený šéf diplomacie Rastislav Káčer pri príležitosti 30. výročia vstupu.

Káčer pripomenul, že Slovensko malo v OSN od začiatku dvere otvorené, čoho dôkazom bol aj krátky čas medzi vznikom krajiny a jej vstupom do organizácie. „Medzinárodné spoločenstvo nám, vtedy mladému štátu, ukázalo, že s nami v systéme OSN počíta. Dodalo nám tým potrebnú istotu a sebavedomie,“ vyhlásil.

„Svet sa musel za posledných tridsať rokov prispôsobiť dejinnému vývoju, no ukazuje sa, že len usporiadanie založené na spolupráci a dialógu medzi krajinami je jediné s potenciálom prežiť,“ uviedol minister. Káčer zároveň ocenil úlohu organizácie pri riešení vojny na Ukrajine, pomoc utečencom aj iniciatívu pri riešení pandémie covid-19.

Slovenská republika pred 30 rokmi, 19. januára 1993, vstúpila do OSN a stala sa jej 180. členskou krajinou.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec, ktorý poskytol vyhlásenie k nedeľňajšej tragickej nehode na zastávke MHD Zochova na Staromestskej ulici v smere do Petržalky v Bratislave v pondelok 3. októbra 2022. Nehoda si podľa záchranárov vyžiadala už päť obetí. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Mikulec hodnotí príbeh Slovenskej republiky ako úspešný