V jednom luxusnom bare v Tokiu hostia popíjajú nápoje pestrých farieb a zvláštnych chutí, ktoré sú určené pre vnútorný trh, ktorý je síce zatiaľ obmedzený, ale rastie: ide o osoby, ktoré nepijú alkohol, píše agentúra AFP. Tento bar ponúkajúci koktaily bez alkoholu nazvaný ,,0 percent" je v Japonsku anomáliou. Konzumácia piva, saké a ďalších liehovín je súčasťou podnikovej kultúry.

Spolu s alkoholom sa formálnosť vzťahov v kancelárii vytráca. Jeho konzumácia je považovaná za nevyhnutný krok smerom k profesionálnemu postupu. Táto situácia dlho znevýhodňuje abstinentov, ako je Hideto Fudžino. Avšak tento päťdesiatštyriročný správca majetku a ďalší jemu podobní sa dnes hlásia o slovo a zisťujú, že nie sú sami. ,,Abstinenti bývajú často v ťažkostiach. Často počúvame, že nemôžeme získať v zamestnaní vyššie postavenie, keď nepijeme alkohol," vysvetľuje Fudžino, ktorý pre abstinentov založil na facebooku skupinu.

Alkohol v bare počas pandémie koronavírusu
Neprehliadnite

Koronavírus rastie a Európania si nemajú kde vypiť

Fudžino nepije preto, že alkohol znáša zle . Rovnako ako piatim percentám Japoncov a mnohým ďalším obyvateľom východnej Ázie mu chýbajú niektoré enzýmy rozkladajúce vedľajšie produkty alkoholu. Osoby s touto genetickou predispozíciou trpia vedľajšími účinkami: sčervenajú v tvári a pri popíjaní je im zle.

Je však mnoho ďalších dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú nepiť, pripomína Fudžino, ktorého skupina na Facebooku už získala viac ako 4 000 členov. Niektorí zdôvodňujú abstinenciu zdravotnými problémami alebo tehotenstvom, iní jednoducho nemajú radi alkohol a jeho účinky alebo dávajú prednosť umiernenej konzumácii.

Abstinenti však môžu mať ešte dnes problém začleniť sa do pracovného kolektívu. ,,V kancelárii sa stáva, že vyšší úradníci chodia na obed len s tými, ktorí pijú. Povedia vám, že vás nepozvali, pretože nemôžete piť. Tak sa cítite sami a diskriminovaní," sťažuje sa Fudžino. Mnohí členovia skupiny nedávno uvítali zvolenie nového premiéra Jošihidea Sugy, ktorý je známy abstinent.

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Vláda uvažuje o návrate záchytiek. Izby na vyležanie opice od nej žiadajú mestskí policajti

Maju Jamamotová, ktorá založila bar 0 percent, vysvetľuje, že ju jej skúsenosti s abstinenciou viedli k tomu, aby ponúkala tie najlepšie nealkoholické nápoje. ,,Myslela som si, že by ľudia ako ja mali mať na výber aj iné nápoje ako čaj a limonády," hovorí. Jej bar v tokijskej štvrti Roppongi známej nočným životom ponúka vegetariánske jedlá a koktaily na báze bazalky, mascarpone či morských rias

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva medzi mládežou výrazne klesla vysoká spotreba alkoholu. V roku 2017 len 16 percent dvadsaťročných Japoncov a 25 percent tridsaťročných pilo aspoň trikrát týždenne dve alebo viac pohárov vína. To je o polovicu menej ako pred desiatimi rokmi.