Ministerstvo vnútra (MV) SR a Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR diskutujú o otázke zriadenia protialkoholických záchytných izieb, takzvaných záchytiek. Okrem ministerstiev sú do riešenia problematiky zapojené aj zložky obecných a mestských polícií.

Podľa ministerstva vnútra by zriadenie záchytiek mohlo prispieť k zvýšeniu bezpečnosti občanov, ako aj ochrany majetku pred páchaním protispoločenskej činnosti. Zároveň by sa zvýšila aj bezpečnosť samotných osôb intoxikovaných alkoholom.

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) na brífingu s novinármi pred 34. schôdzou vlády SR 26. augusta 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Ministerstvo obrany chce zapojiť domácich zbrojárov. Zatiaľ však nevie ako, kde, ani za koľko

„Ministerstvo zdravotníctva vníma potrebu riešiť otázku záchytných izieb, pretože ľudia pod vplyvom alkoholu sú často zvážaní do nemocníc, kam v konečnom dôsledku nepatria, a nie zriedka sú agresívni,“ doplnil rezort zdravotníctva.

Požiadavka na začatie rokovaní o zriadení záchytiek vznikla na základe podnetu Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska na júnovom zasadnutí Rady vlády SR pre prevenciu kriminality. Úvodné rokovania medzi rezortom vnútra a zdravotníctva sa už začali.

Ministerstvo zdravotníctva poukázalo na to, že problematika si vyžaduje komplexné riešenie aj na úrovni rezortu vnútra, policajných zložiek či zástupcov obcí a miest.

„Finálne riešenie teda má byť konsenzom všetkých zainteresovaných,“ poznamenali s tým, že zatiaľ ide o rovinu diskusií a nateraz je to otvorená téma.