Irán začal s výstavbou jadrovej elektrárne na juhozápade krajiny, ktorú plánoval už celé desaťročia. TASR správu prevzala z agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na sobotňajšie správy iránskej tlačovej agentúry ISNA.

Výstavba by mala trvať osem rokov

Šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Mohammad Eslámí sprevádzal delegáciu na miesto výstavby v provincii Chúzistán, neďaleko hraníc s Irakom.

Výstavba by mala trvať osem rokov, podieľať sa na nej budú iránske spoločnosti a reaktor by mal mať výkon 300 MW, píše DPA. Náklady na výstavbu by podľa agentúry ISNA mali dosiahnuť približne dve miliardy dolárov.

USA a Izrael kritizujú iránsky jadrový program

Irán dlhodobo čelí kritike zo strany viacerých krajín pre svoj jadrový program. Teherán tvrdí, je jadrovú energiu využíva len na civilné účely. USA, Izrael a ďalšie krajiny však túto islamskú republiku obviňujú z pokusov o výrobu jadrových zbraní.

Irán má v súčasnosti jednu jadrovú elektráreň, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 2011 s pomocou Ruska, píše na svojej webovej stránke americká stanica ABC. Tá dodáva, že Teherán má aj niekoľko podzemných jadrových zariadení.

Ďalšie dôležité správy

PK 24 Münster - Na snímke britský minister zahraničných vecí James Cleverly reční počas summitu o vojne Ruska proti Ukrajine v rámci stretnutia ministrov zahraničných vecí G7 v nemeckom Münsteri 4. novembra 2022. FOTO TASR/AP

Great Britain's Foreign Minister James Cleverly delivers a statement at the Historic Town Hall during the G7 Foreign Ministers Meeting in Muenster, Germany, Friday, Nov. 4, 2022. (Rolf Vennenbernd/dpa via AP)
Neprehliadnite

Iránsky jadrový program je pokročilejší než kedykoľvek predtým, povedal Cleverly