Britský minister zahraničných vecí James Cleverly varoval, že iránsky jadrový program je „pokročilejší než kedykoľvek predtým“. Uviedol to sobotu v prejave na konferencii s názvom Manámsky dialóg v hlavnom meste Bahrajnského kráľovstva, informuje agentúra DPA.

Iránske zbrane predstavujú hrozbu

Cleverly obvinil iránsky režim z „prelievania krvi a ničenia“ po celom svete. Varoval, že zbrane dodané Iránom ohrozujú bezpečnosť Blízkeho východu ako aj iné časti sveta.

„Zbrane dodané Iránom ohrozujú celý región. Dnes je iránsky jadrový program oveľa pokročilejší než kedykoľvek predtým a jeho režim predáva Rusku armádne drony, ktoré zabíjajú ukrajinských civilistov,“ povedal Cleverly.

Dodal, že Británia je odhodlaná spolupracovať so svojimi partnermi v boji proti iránskej hrozbe, zakázať pašovanie konvenčných zbraní a zabrániť iránskemu režimu získať jadrové zbrane.

Teherán priznal dodávky dronov Moskve

Irán, ktorý udržiava s Moskvou dobré vzťahy, čelí okrem iného kritike pre podporu útočnej vojny ruských síl na Ukrajine. Len nedávno Teherán po prvý raz priznal, že Rusku dodal bojové drony. Iránski predstavitelia uviedli, že sa tak stalo ešte pred vypuknutím vojny na Ukrajine. Zároveň dementovali ďalšie dodávky zbraní Rusku, ako aj poskytnutie rakiet.

Kyjev však tvrdí, že Irán poskytuje Rusku omnoho rozsiahlejšie dodávky zbraní.

Ďalšie dôležité správy

WA 52 -  Iránske revolučné gardy otestovali v sobotu 16. januára 2021, v závere dvojdňového cvičenia, balistické rakety, ktoré zasiahli ciele v Indickom oceáne. Revolučné gardy informovali o tom na svojej oficiálnej webovej stránke. Podľa agentúry AFP revolučné gardy uviedli, že rakety
Neprehliadnite

Irán prvýkrát vyrobil hypersonickú balistickú strelu, tvrdí veliteľ