Americký farmaceutický gigant za rok 2021 vykázal 21,98 miliárd dolárov čistého zisku z príjmov vo výške 81,29 miliárd dolárov. Vďačí za to najmä svojej vakcíne proti ochoreniu covid-19. Vakcína známa pod názvami BNT162b2b alebo Comirnaty bola minulý rok zodpovedná až za 45 percent príjmov spoločnosti, čím prekonala akékoľvek iné lieky v jej širokom portfóliu, píše Statista.

Pfizer, ktorý vakcínu vyvinul v spolupráci s nemeckou biotechnologickou firmou BioNTech, minulý rok vyrobil viac ako tri miliardy dávok tejto mRNA vakcíny. V konečnom dôsledku tieto dávky do rekordného príjmu spoločnosti prispeli čiastkou vo výške 36,8 miliárd dolárov.

Spoločnosť Pfizer v súčasnosti pre rok 2022 očakáva 32 miliárd dolárov z predaja vakcín proti covidu a 22 miliárd dolárov z predaja svojej perorálnej antivírusovej pilulky na liečbu ochorenia COVID-19 pod názvom Paxlovid. Oba odhady sú založené na zákazkách o dodaní tovaru, ktoré boli podpísané alebo ku ktorým sa spoločnosť zaviazala koncom januára, čo znamená, že čísla by sa ešte v priebehu roka mohli upraviť smerom nahor.

Infographic: Pfizer Revenue Boosted by Covid-19 Drugs | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy

WA 48 archív Lawrence - Na archívnej snímke z 29. decembra 2021 Sima Manifarová naťahuje z detskej ampulky vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech v americkom meste Lawrence. Spoločnosti Pfizer a BioNTech v utorok oznámili začiatok klinickej štúdie, ktorá má za úlohu vyhodnotiť bezpečnosť a imunologickú účinnosť ich novej vakcíny proti koronavírusovému variantu omikron pre zdravé dospelé osoby vo veku 18–55 rokov. Uviedla to americká spoločnosť Pfizer v oficiálnej tlačovej
Neprehliadnite

Vakcína priniesla Pfizeru zisk, jeho tržby sa štvrťročne zvýšili viac ako dvojnásobne