Medziročná miera inflácie sa zrýchlila tento mesiac na nový rekord, pričom dosiahla dvojcifernú úroveň. TASR o tom informuje na základe údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktorý v piatok zverejnil rýchly odhad.

Ceny energií prudko rastú 

Odhad štatistického úradu poukazuje na prudké zrýchľovanie rastu spotrebiteľských cien v menovej únii. V auguste dosiahla medziročná inflácia 9,1 percenta a ekonómovia očakávali, že rast spotrebiteľských cien sa zrýchli na 9,7 percenta.

Ako Eurostat dodal, najvýraznejšie sa pod zrýchlenie inflácie opäť podpísali ceny energií. Tie zrýchlili rast z 36,8 percenta v auguste na 40,8 percenta. Nasledovali ceny potravín, alkoholických nápojov a tabakových výrobkov, ktoré v septembri vzrástli medziročne o 11,8 percenta, zatiaľ čo v auguste rast dosiahol 10,6 percenta. Neenergetické priemyselné tovary zrýchlili rast cien z 5,1 percenta na 5,6 percenta a rýchlejšie rástli aj ceny služieb. Tie sa v septembri zvýšili o 4,3 percenta, zatiaľ čo v auguste vzrástli o 3,8 percenta.

Najnižšiu infláciu zaznamenalo Francúzsko

Z jednotlivých členských štátov eurozóny najprudšie rástli spotrebiteľské ceny v pobaltských krajinách. V Estónsku dosiahla medziročná inflácia 24,2 percenta, V Litve 22,5 percenta a Lotyšsku 22,4 percenta. Dvojciferné hodnoty dosiahla miera inflácie aj v Holandsku (17,1 percenta), na Slovensku (13,6 percenta), v Grécku (12,1 percenta), Belgicku (12 percent), Rakúsku (11 percent), Nemecku (10,9 percenta) a Slovinsku, kde predstavovala 10,6 percenta. Najnižšiu infláciu zaznamenalo v septembri Francúzsko, a to na úrovni 6,2 percenta.

Ďalšie dôležité správy

et pour quelques dollars de plus per qualque dollaro in piu 1965 réal : Sergio Leone Clint Eastwood  Collection Christophel
Neprehliadnite

Ochrancovia cenovej stability pritvrdzujú a chystajú návrat starých čias