O poslednom zasadnutí americkej centrálnej banky a jej vplyve na finančné trhy sa popísali stohy papiera. Zanikla však veľmi podstatná premena, v zákulisí tesne predchádzala vystúpeniu pred investorov, novinárov a verejnosť.

KK47 Washintgton - Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell počas tlačovej konferencie vo Washingtone 21. septembra 2022. Fed zintenzívnila svoj boj proti chronicky vysokej inflácii a v stredu zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu, už tretíkrát po sebe, na rozpätie od 3 % do 3,25 %. FOTO TASR/AP
Federal Reserve Chair Jerome Powell speaks at a news conference Wednesday, Sept. 21, 2022, at the Federal Reserve Board Building, in Washington. Intensifying
Neprehliadnite

Centrálna banka otvorila okno do budúcnosti, investori zutekali, kým mohli

Šéf americkej centrálnej banky Fed Jerome Powell mal pripravený klasický prejav, ktorý ničím nevybočoval z línie jeho predchádzajúcich vystúpení. Dvaja ľudia z jeho okolia však potvrdili, že tento prejav nečakane roztrhal a rozhodol sa hovoriť otvorene a na rovinu.

Šéf Fedu roztrhal pripravený prejav

Ak by mal byť celý výsledný prejav zhrnutý do jednej vety, znela by ako z knihy legendárneho centrálneho bankára Paul Volckera, ktorý vládol Fedu tvrdou rukou od roku 1979 do roku 1987.

Guvernér Fedu Paul Volckner si získal uznanie za to, ako razantne zatočil  s infláciou v 80. rokoch.
Zdroj: Getty Images
Guvernér Fedu Paul Volckner si získal uznanie za to, ako razantne zatočil s infláciou v 80. rokoch.

Keď nastúpil do úradu, centrálne bankovníctvo čelilo hanbe a rozkladu, pretože si nevedelo vybrať medzi cenovou stabilitou a ekonomickým rastom. Amerika nemala ani jedno, ani druhé. Keď odchádzal, inflácia bola v okolí dvoch až troch percent a nastupovala ekonomická konjunktúra.

Počujem sťažnosti, že peňazí je málo. Pochopte však, že existuje aj stav, keď je peňazí priveľa.
Paul Volcker, šéf Fedu v rokoch 1979 - 1987

Dosiahnuť to však nebolo jednoduché, P. Volcker do inflácie bil hlava-nehlava, zvyšoval úroky nečakane aj na 20 percent. Hoci len na pár mesiacov. A ak to inflácii nestačilo, urobil to znovu. Obavy o recesiu nemal, USA v nej už aj tak boli až po uši.

Keď nepomohla prvá krátka recesia, udrel znovu a spustil ďalšiu. Jeho autobiografia, ktorá vyšla v roku 2018 sa volá Keeping at it (Vydržať). Presne tie isté slová súčasný šéf Fedu na poslednej tlačovej konferencii.

Musíme vydržať, až kým prácu neskončíme.
Jerome Powell, súčasný šéf Fedu

Fed dostal facku, druhú už nepripustí

Súčasný šéf Fedu čelil hanbe a poníženiu, pretože jeho úrad najskôr podcenil infláciu a neskôr sa opakovane mýlil, keď očakával, že čoskoro výrazne spomalí. Svoju chybu si zjavne uvedomil a momentálne Fed spustil najagresívnejšiu kampaň proti inflácii od začiatku 80. rokov, keď centrálnej banke vládol P. Volcker. Tou je reálne sprísňovanie menovej politiky. Za normálnych okolností má Fed dvojitý mandát, smerovať k plnej zamestnanosti a cenovej stabilite.

Kým inflácia podstatne nespomalí, Fed má v skutočnosti jediný mandát.
Richard Clarida, blízky poradca J. Powella v rokoch 2018 až 2022

Podľa jedného z členov Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC), kým bude miera nezamestnanosti pod piatimi percentami, centrálna banka nemá prečo brzdiť prudké zvyšovanie sadzieb. Nad hranicou piatich percent bude Fed pochopiteľne čeliť tlaku, aby nejako zobchodoval možnosť o niečo vyššej inflácie a podpory rastu.

To by však bola chyba, pretože presne to robil Fed pred tým, ako inflácia v 80. rokoch vybuchla. Inflačný šok nebol spôsobený ropným šokom, ten len zvýraznil chybu Fedu, ktorý o niečo vyššiu infláciu toleroval.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa