Miera inflácie v eurozóne v decembri vystúpila na päť percent, čo je najvyššia hodnota od zavedenia spoločnej európskej meny euro pred dvadsiatimi rokmi. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok oznámil európsky štatistický úrad Eurostat.

Zvyšovali sa hlavne ceny energií a potravín. V novembri bola inflácia na 4,9 percenta. Údaje za celú Európsku úniu odhad neobsahuje, zverejnené budú neskôr.

Prísnejšia menová politika nebude

Inflácia v eurozóne tak zostáva vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá ho stanovila na dve percentá. ECB na rozdiel od niektorých analytikov naďalej očakáva, že sa inflácia tento rok vráti k stanovenému cieľu.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová pred koncom minulého roka povedala, že centrálna banka preto neplánuje na súčasný rast cien reagovať sprísnením menovej politiky.

Odhady analytikov

Decembrová inflácia je vysoko nad odhadmi analytikov. Tí ju v ankete agentúry Reuters odhadovali na 4,7 percenta.

Ceny energií sa medziročne zvýšili o 26 percent v porovnaní s rastom o 27,5 percenta v novembri. Rast v kategórii potraviny, alkohol a tabakové výrobky dosiahol 3,2 percenta, zatiaľ čo v novembri predstavoval v medziročnom porovnaní 2,2 percenta. Ceny neenergetického priemyselného tovaru sa medziročne zvýšili o 2,9 percenta po raste o 2,4 percenta v novembri.

Oproti novembru ceny v eurozóne v decembri podľa odhadu vzrástli o 0,4 percenta. V novembri predstavoval ich medzimesačný rast aj 0,4 percenta.

,,Napriek hrboľatej ceste je pred nami celkový obraz, že inflácia v najbližších mesiacoch skončí, pozitívny trend, ktorý sa začal minulý rok," uviedla Nicola Nobileová, hlavná talianska ekonómka z Oxford Economics, v e-mailovej správe klientom, o ktorej informuje agentúra Bloomberg.

„Vďaka zmierneniu energetických tlakov a prekážok dodávok predpokladáme, že inflácia sa v prvom štvrťroku zníži na 3,9 percenta a v priemere za celý rok 2022 bude 2,6 percenta," dodáva Nobileová.

Nálada podnikateľov v eurozóne

Eurostat v piatok v samostatnej správe zverejnil aj výsledky prieskumu, ktorý sleduje náladu podnikateľov v eurozóne. Vyplynulo z neho okrem iného, ​​že firmy zmiernili očakávania rastu cien, a to prvýkrát za viac ako rok. To môže naznačovať, že obdobie vytrvalého rastu cien môže byť čoskoro na konci.

Väčšina firiem, najmä v spracovateľskom sektore, naďalej počíta s tým, že v najbližších troch mesiacoch zvýši ceny. Ich podiel na celku ale oproti novembru mierne klesol naprieč sektormi, uviedol Eurostat.

Širší index ekonomickej nálady, ktorý zahŕňa otázky na dôveru medzi spotrebiteľmi, maloobchodníkmi aj priemyselníkmi v eurozóne, klesol na 115,3 bodu. Je to druhý mesačný pokles v rade a zároveň najnižšia hodnota od vlaňajšieho mája.

Na obe krajiny, Slovensko i Česko, sa valí vlna ničivej inflácie i zdražovania.
Neprehliadnite

Vyššie platy „žerie“ inflácia, bude horšie. Krízový rok uštedrí Slovákom i Čechom rany odlišne

Viac o téme: Inflácia