Svetové ceny potravín v decembri mierne klesli po štyroch po sebe nasledujúcich mesiacoch rastu. Za celý rok 2021 však strmo stúpli, až o 28 percent, najviac od roku 2011. Ukázali to vo štvrtok údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Došlo k miernemu zníženiu

Podľa nich sa index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, v decembri znížil na 133,7 bodu z revidovaných 134,9 bodu v novembri.

Spresnená hodnota novembrového indexu je vyššia ako pôvodne uvádzaných 134,4 bodu.

Za celý rok 2021 dosiahol index cien potravín FAO priemernú hodnotu 125,7 bodu, čo je o 28,1 percenta viac ako v roku 2020 a najviac od roku 2011, keď bol na úrovni 131,9 bodu.

Nárast indexu na desaťročné maximum v minulom roku odráža horšiu úrodu a silný dopyt.

Drahšie potraviny zvýšili infláciu

S výnimkou mliečnych výrobkov sa ceny všetkých kategórií v indexe cien potravín v decembri znížili, pričom výrazne klesli najmä ceny rastlinných olejov a cukru, uviedla agentúra. Za celý rok 2021 však všetky kategórie zaznamenali prudký nárast cien, dodala.

Drahšie potraviny prispeli tiež k zvýšeniu inflácie. A to v čase, keď sa hospodárstva zotavujú z krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu. FAO upozornila, že vyššie náklady na potraviny v krajinách závislých od dovozu ohrozujú chudobnejšie obyvateľstvo.

supermarket
Neprehliadnite

Pobrexitové colné pravidlá môžu viesť v Británii k nedostatku niektorých potravín