Celé dekády profitovali národné ekonomiky aj finančné trhy z nízkej inflácie. Úroky boli symbolické a centrálne banky mohli experimentovať so stimulmi. Táto éra sa však končí. Svetu to hrozilo už vlani v lete, ale zachránil ho koronavírusový delta variant a lacné energie. Ekonomika spomalila v dôsledku lockdownov, plyn bol po miernej zime lacný a obnoviteľné zdroje energie fungovali excelentne.

Fed situáciu podcenil

V lete 2020 prišla aj prvá vlna inflácie. Trvala však príliš krátko na to, aby na seba strhla pozornosť. Prudký rast ekonómovia vnímali ako návrat cien na úrovne spred pandémie. Počas lockdownov sa ekonomika takmer nehýbala, spotrebiteľské výdavky čakali na otvorenie obchodov. Karanténa však v dôsledku obmedzujúcich opatrení zároveň narušila zásobovanie surovinami a výrobkami po celom svete. Vyspelé krajiny už dávno presunuli väčšinu výroby do rozvíjajúcich sa krajín. Znižuje to náklady a vďaka tomu sa držala inflácia dlhodobo pri zemi. Pandémia však situáciu otočila, z komplikovaných a rozťahaných logistických reťazcov sa stala príťaž.

Okrem toho lockdowny okresali ponuku služieb, čo bola hlavná doména vyspelého sveta. Predtým ľudia míňali veľkú časť svojich príjmov práve v tomto sektore – na kultúru, rekreáciu, zábavu či šport. V súčasnej situácii sú možnosti veľmi obmedzené a výdavky smerujú do tovarov. Situáciu dramaticky zhoršuje aj prudký rast cien energií.

Americký Fed videl blížiaci sa problém už na jar. Centrálni bankári však predpokladali, že sa situácia znormalizuje už koncom roka. Podobnej situácii totiž svet nečelil minimálne 40 rokov. Počas tohto obdobia inflácia občas zrýchlila v dôsledku rastu cien komodít, ale trvalo to vždy len niekoľko mesiacov. Centrálne banky vrátane tej slovenskej vyhodnotili situáciu presne vo svetle týchto skúseností. Verejnosti odkazovali, že inflácia síce bude vysoká, ale len dočasne a nie je potrebné na to reagovať.

Tempo rastu inflácie sa však začalo ešte viac zrýchľovať a v lete presiahlo päť percent. Šéfovia Fedu pripustili, že spomaľovanie inflácie príde neskôr, ako pôvodne čakali. Stále sa však držali pôvodného scenára o dočasnosti vysokej cenovej hladiny. Na jeseň mal prísť definitívny zlom.

Powell pochopil, že sa zmýlil

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa