Indické firmy stále častejšie využívajú pri nákupe ruského uhlia ázijské meny namiesto dolárov. Poukazujú na to colné dokumenty aj zdroje z energetického sektora. Firmy sa tak snažia znížiť riziko porušenia západných sankcií. 

Agentúra už skôr zverejnila informácie o veľkom indickom kontrakte, ktorý zahrnoval platby v čínskych jüanoch, colné údaje však naznačujú, že uzatváranie kontraktov v iných menách ako v dolároch začína byť bežnou záležitosťou.  

India prudko zvýšila nákupy ruskej ropy a uhlia

Od invázie Ruska na Ukrajinu koncom februára India prudko zvýšila nákupy ruskej ropy a uhlia. Rieši si tak zásoby surovín, ktoré z Ruska nakupuje za zvýhodnené ceny, zároveň tým však pomáha Moskve zmierňovať dôsledky sankcií západných štátov.    

V júli zvýšila India dovoz ruského uhlia v porovnaní s júnom o viac než pätinu, pričom objem dovozu dosiahol rekordných 2,06 milióna ton. Rusko sa za daný mesiac stalo tretím najväčším dodávateľom uhlia do Indie.

Odklon od dolára pokračuje

Už za mesiac jún zaplatili indickí odberatelia ruského uhlia za minimálne 742 000 ton inou menou než dolárom, uviedol zdroj z energetického sektora, ktorý na základe colných dokumentov zosumarizoval údaje z obchodných dohôd. V júni doviezla India z Ruska celkovo 1,7 milióna ton uhlia, čo znamená, že kontrakty v iných menách než v dolároch sa týkali takmer 44 percent dovozu.

Indické oceliarne a cementárne kúpili v posledných týždňoch ruské uhlie, za ktoré zaplatili v eurách, jüanoch, hongkonských dolároch či v emirátskych dirhamoch, uviedla agentúra Reuters. Ako dodal spomínaný zdroj z energetického sektora, čínsky jüan sa na nedolárových platbách za júnové dodávky ruského uhlia podieľal približne 31 percent a hongkonský dolár 28 percent. Euro sa na platbách podieľalo necelou štvrtinou a emirátsky dirham približne šestinou.

Ďalšie dôležité správy

JB 7 Naí Dillí - Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) si podáva ruku s indickým premiérom Naréndrom Módím pred ich stretnutím v Naí Dillí 6. decembra 2021. FOTO TASR/AP 

Russian President Vladimir Putin, left and Indian Prime Minister Narendra Modi greet each other before their meeting in New Delhi, India, Monday, Dec.6, 2021. (AP Photo/Manish Swarup)
Neprehliadnite

Po odchode Európanov a ďalších majú Indovia šancu ukrojiť si väčší kus z ruského koláča