Indické spoločnosti sa snažia posilniť svoje operácie v Rusku, pričom sledujú diery, ktoré zanechal exodus európskych, amerických a japonských spoločností po ruskej invázii na Ukrajinu, píše agentúra Bloomberg.

Množstvo indických spoločností - od výrobcov liekov až po firmy so spotrebným tovarom - teraz buď pripravuje nové projekty, alebo sa snaží získať ďalšie zmluvy s Moskvou, ktorá hľadá nových partnerov, aby zaplátala prázdne miesta.

Indickí maloobchodníci rokujú aj o otvorení obchodov v Rusku, informoval ešte minulý týždeň na obchodnom fóre hospodárskeho zoskupenia BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika) šéf Kremľa Vladimir Putin.

India neodsúdila inváziu

Bloomberg poznamenal, že India sa vyhýba odsúdeniu Putinovej invázie na Ukrajinu, pretože potrebuje ruské zbrane. Rusko je pre ňu jeden z najväčších zdrojov zbraní.

India spolu s Čínou už nakupujú lacnú ruskú ropu, ktorú potom spracovávajú ich domáce rafinérie. Putin vyhlásil, že prísun ropy k týmto dvom najväčším ázijským spotrebiteľom „znateľne rastie“, čím vzdorujú tlaku Západu na prerušenie obchodov s Moskvou.

Hlavne agresívne

„Budeme postupovať veľmi agresívne, aby sme tieto príležitosti premenili na objednávky,“ avizoval Radžníš Čopra, šéf globálneho rozvoja podnikania v indickej spoločnosti VA Tech Wabag, ktorý už v júni zabezpečil v Rusku objednávku za 18 miliónov eur.

Čalla Sríšant, riaditeľ spoločnosti na vývoz kávy CCL Products India, prezradil, že mnoho ich európskych konkurentov, ktorí nemôžu dodávať svoje produkty priamo do Ruska v dôsledku sankcií voči Moskve, jeho firmu požiadalo, aby v ich mene uzavrela zmluvy s Rusmi.

Najväčšia ruská maloobchodná firma s potravinami X5 Group zas plánuje zvýšiť dodávky indického tovaru, ako sú nápoje, konzervy, kuchynský riad, morské plody či ryža, uviedol riaditeľ firemného exportu Arťom Pereslavcev.

Riziko poškodenia dobrého mena

Pre indické spoločnosti je šanca uchmatnúť si väčší kus ruského trhu lákavá aj napriek riziku globálnej reakcie po tom, čo korporácie ako Apple, Ikea a Fast Retailing zatvorili v Rusku svoje obchody alebo pozastavili predaj.

Podľa Akhila Beryho, riaditeľa Inštitútu pre politiku ázijskej spoločnosti, indické firmy a banky podstupujú riziko poškodenia svojho dobrého mena a mnohé si pravdepodobne dvakrát rozmyslia, či budú obchodovať so sankcionovanými ruskými subjektmi.

Vďaka dlhodobým priateľským vzťahom medzi Indiou a Moskvou, čiastočne ešte z čias Sovietskeho zväzu, dosiahol obchod medzi oboma krajinami v minulom roku rekordných 13 miliárd dolárov, hoci Rusko stále patrí pod TOP 20 najväčších obchodných partnerov Indie.

Ďalšie dôležité správy

Ropa
Neprehliadnite

India nakupuje dvadsaťkrát väčšie objemy ruskej ropy ako vlani