Americká technologická burza Nasdaq pokračovala v piatok (19. november) v raste a prelamovaní rekordov.

Index Nasdaq Composite prvýkrát uzavrel nad hranicou 16 000 bodov a počas piatkového obchodovania sa na nové maximá dostali aj akcie veľkých technologických koncernov, ako sú Alphabet, Apple a Microsoft.

Naopak, obavy zo zhoršovania pandemickej situácie mali negatívny vplyv na kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average, ktorý sa oslabil štvrtýkrát z posledných piatich dní.

Prvý let spoločnosti Ryanair z Dublinu do Košíc a späť sa uskutočnil v nedeľu 31. októbra 2021 na letisku v Košiciach. Ryanair spúšťa aj linku z Košíc do Viedne, prvý let je plánovaný v pondelok 1. novembra. Treťou novou destináciou Ryanairu z Košíc je linka do Varšavy. Na snímke cestujúci nastupujú na prvý odlet z letiska v Košiciach do Dublinu. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Ryanair odchádza z burzy v Londýne, dôvodom sú vysoké náklady po brexite

Dow Jones v piatok stratil 0,75 percent a uzavrel na 35 601,98 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 0,14 percent na 4697,96 bodu. Technologický index Nasdaq Composite, naopak, vzrástol o 0,40 percentna 16 057,44 bodu.

Nasdaq si za celý uplynulý týždeň polepšil o 1,2 percent a S&P 500 o 0,3 percent. Dow Jones sa znížil druhý týždeň po sebe, keď klesol o 1,4 percent a od svojho rekordného maxima dosiahnutého 8. novembra už stratil 2,3 percent.

Negatívny vplyv na globálne akciové trhy mali v piatok obavy zo štvrtej vlny pandémie. Rakúsko ohlásilo v piatok nový lockdown, Nemecko už vo štvrtok (18. november) prijalo nové reštrikcie pre nezaočkovaných, keď sa počet nových prípadov ochorenia covid-19 dostal na nový rekord. Pandemická situácia sa zhoršuje aj v USA.

Burza
Neprehliadnite

Akcie Tesly na frankfurtskej burze mierne klesli, investori reagovali na anketu Elona Muska

Technologické akcie podporili dobré firemné výsledky rovnako ako vyhliadky na pokračujúcu uvoľnenú menovú politiku v USA, keďže americká centrálna banka (Fed) sa zrejme nebude ponáhľať so zvyšovaním úrokových sadzieb. Naopak, v piatok sa výrazne oslabili bankové a energetické tituly rovnako ako akcie aerolínií.