Technologická firma IBM otvorila v Prahe centrum na využitie umelej inteligencie a spracovania dát. Súčasne začala činnosť podobných centier IBM Client Engineering s iným zameraním vo Varšave a Moskve. Uviedla to počas dnešného on-line stretnutia. Hodnotu investície zástupcovia spoločnosti neoznámili.

Špička v Európe

Česko je čo do implementácie umelej inteligencie na prvom mieste v Európe. V poslednej správe Digital Economy and Society Index Európskej komisie túto technológiu využíva 40 percent českých firiem, európsky priemer je pritom 25 percent.

Dôvodom je vysoká hustota internetových obchodov, ktoré túto technológiu využívajú napríklad na komunikáciu so zákazníkmi, ale aj využitie v automobilovom priemysle, telekomunikáciách alebo bankovníctve, kde fungujú rôzne chatboty a ďalšie komunikačné systémy.

Centrá IBM budú poskytovať ucelené služby zákazníkom s dôrazom na spoločný vývoj, vysokú úroveň technických zručností a rýchlosť. Zamestnávať budú vývojárov, dátových vedcov alebo odborníkov na bezpečnosť.

Zavedenie umelej inteligencie

,,IBM Client Engineering je jedinečný rámec IBM, ktorý kladie inovácie do stredu pozornosti a umožňuje urýchliť nasadenie inovatívnych technológií vo firmách. Predstavuje firemný inkubátor, ktorý našim klientom umožní dosahovať výsledky oveľa rýchlejšie. Vo svojej podstate ide o dodávanie pridanej hodnoty našim klientom, ktorých procesy robíme inteligentnými," uviedol generálny riaditeľ IBM pre strednú a východnú Európu Wolfgang Wendt. Využitie už fungujúcich centier IBM sa zvýšilo z 300 zákaziek v roku 2020 na minuloročných 2 500 zákaziek.

Podľa generálnej riaditeľky IBM SR Zuzany Kocmaníkovej sa podiel firiem s pokročilým zavádzaním umelej inteligencie za posledné dva roky strojnásobil. Zároveň pôjde o hlavnú oblasť, do ktorej budú tuzemské firmy v najbližších troch rokoch najviac investovať. Cieľom Európskej komisie je, aby v roku 2030 túto technológiu využívalo 75 percent európskych firiem.

Podľa predpovede spoločnosti IDC sa od tohto roku do polovice dekády investície do umelej inteligencie znásobia z 85 miliárd na viac ako 204 miliárd dolárov v roku 2025 pri zloženom ročnom tempe rastu okolo 25 percent.

Ďalšie dôležité správy

Elon Musk Neuralink
Neprehliadnite

E. Musk chce čip Neuralink v mozgoch pacientov už na budúci rok. Konkurencia je ďalej