Nadnárodná banka HSBC kúpi poistné aktíva spoločnosti Axa v Singapure za 575 miliónov amerických dolárov (488,74 milióna eur). Je to súčasť jej plánu expanzie v Ázii.

Banka vo februári uviedla, že investuje 3,5 miliardy amerických dolárov do podnikania v oblasti správy aktív a osobného bankovníctva v Ázii a zároveň presunie financie z niektorých menej výnosných aktív v Európe a Severnej Amerike.

HSBC sa snaží vygenerovať vyššie tržby z poplatkov, ktoré získava z predaja produktov zákazníkom. Zápasí so slabšími príjmami z úverov v prostredí nízkych úrokových sadzieb.

Generálny riaditeľ HSBC Holdings Noel Quinn označil akvizíciu za „dôležitú“. Podľa neho demonštruje ambíciu banky rásť v oblasti správy majetku v Ázii a považuje ju za jednu z príležitostí na vyšší rast a vyššiu návratnosť.

Spoločnosť Axa vo vyhlásení uviedla, že dohoda podlieha schváleniu regulačnými úradmi a pravdepodobne sa uzavrie do 4. štvrťroka tohto roka.

Axa Singapore mala čistý majetok v hodnote 474 miliónov amerických dolárov, ročný príjem z nového poistného 85 miliónov USD a hrubé predpísané poistné 739 miliónov amerických dolárov.

Podľa HSBC akvizícia povedie ku vzniku siedmej najväčšej životnej poisťovne a štvrtej najväčšej retailovej zdravotnej poisťovne s viac ako 600-tisíc platnými poistnými zmluvami pokrývajúcimi životné, zdravotné a majetkové a úrazové poistenie.

logo banky HSBC
Zdroj: TASR/AP

Predaj je súčasťou snáh spoločnosti Axa o zefektívnenie podnikania v rámci reštrukturalizácie, ktorú spustil generálny riaditeľ Thomas Buberl. Tento proces zahŕňa predaj aktív v niektorých krajinách a na niektorých trhoch.

Quinn dodal, že HSBC minulý mesiac skúmala tri alebo štyri akvizície v Ázii mimo Číny. V máji a v júni HSBC predala divízie retailového bankovníctva v USA a Francúzsku, pričom pri predaji francúzskej jej vznikla strata približne 2,3 miliardy amerických dolárov.

Banka HSBC priznala pranie peňazí.
Neprehliadnite

Zisk pred zdanením banky HSBC sa v 1. polroku viac než zdvojnásobil