Jedna zo základných ľudských vlastností je socializácia a kontakt s inými. Pandémia koronavírusu nám všetko znemožnila, stretávanie s inými je na minime. Tak ako v iných oblastiach, aj v sektore konferencií, online podujatí či veľkých mítingov nastalo zemetrasenie a hon na inovácie. Ako sa stretávať, komunikovať či prednášať pred desiatkami ľudí?

Dopyt po riešeniach narástol u firiem, ktoré ponúkali svojim zákazníkom digitálne služby aj pred pandémiou. Svedčí o tom raketový nárast spoločnosti Slido, ktorú nedávno predali do amerických rúk. Počas pandémie narástla o 200 percent. Čoraz viac sa však hovorí o stretnutiach či zasadaniach za pomoci využitia hologramov.

Stačí si nasadiť špeciálne okuliare, ktoré podporujú rozšírenú realitu, a naši kolegovia či publikum sa objavia v našich domovoch. Technológia uľahčí komunikáciu hlavne počas situácií, kedy je nemožné fyzicky sa stretnúť. Hoci je podobná technológia ešte v samotných začiatkoch, aj na Slovensku máme firmu, ktorá sa hologramom a ich zobrazeniu v realite naplno venuje.

Osobný kontakt nenahradia

Košičania zo startupu Matsuko vyvíjajú aplikáciu, ktorá vás priamo prepojí do hovoru s inými a pomocou okuliarov zmiešanej reality sa zobrazia všetci účastníci hovoru ako hologramy. V realite vidíte druhých v jednom priestore, aj napriek tomu, že ste od seba fyzicky ďaleko. 

„Holografickú, teda 3D komunikáciu vnímame ako ďalší prirodzený krok v evolúcii komunikačných technológií. Hologram predstavuje komunikačný nástroj, ktorý videohovoru dodáva 3D rozmer. Tým ho posúva o úroveň vyššie v simulácií skutočného, osobnejšieho kontaktu medzi volajúcimi stranami,“ hovorí pre TREND Mária Virčíková, CEO spoločnosti Matsuko. Ide podľa nej, zjednodušene, o podobný krok, aký sme už v minulosti zažili, kedy boli pevné linky doplnené mobilmi a neskôr hovory cez mobil videohovorom.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa