Okrem propagácie a financovania vakcinačných kampaní sa známy svetový filantrop Bill Gates zaujíma aj o „zelené“ nebo. Spoločnosť ZeroAvia získala ešte v decembri minulého roka od jeho investičnej spoločnosti Breakthrough Energy finančnú injekciu v hodnote 21,4 milióna eur.

Zelené nebo a nižšie náklady

Startup chce do roku 2023 vyrobiť vodíkové lietadlo, ktoré bude mať nulové emisné hodnoty. ZeroAvia sa dokonca spojila s britskými British Airways, aby získala ďalších viac ako 16 miliónov dolárov pre dosiahnutie svojho cieľa. Prvé lietadlo bude určené pre 19 ľudí a  skúšobné testovacie lety už absolvovalo.

„Náš cieľ je dosiahnuť stav, kedy sa letecký priemysel začne transformovať a namiesto fosílnych palív začne využívať alternatívne zdroje. V skutočnosti sa viac ako desať leteckých spoločností pripravuje na implementáciu našich pohonných jednotiek, keď budú pripravené v roku 2023,“ uviedol šéf firmy Val Miftakhov.

Súčasne povedal, že letectvo a finančné trhy sa prebúdzajú a myšlienka, že vodík bude jedinou zmysluplnou cestou pre komerčné lety lietadiel, sa dostáva do širšieho povedomia.

Vodíkový pohon 100-miestneho lietadla podľa neho nie je vylúčený. „Cítime hlbokú vďačnosť našim najväčším investorom za to, že sa k nám pripojili v ďalšej fáze našej vzrušujúcej cesty, priniesť nový zlatý vek letectva,“ povedal šéf ZeroAvie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa