V poslednom roku boli lepšou investíciou akcie online lekární Pilulka, ktoré sú zalistované na pražskej burze, informuje portál e15.cz. Od minuloročného januára sa ich kurz zdvojnásobil, dosiahol 1 755 korún. Cena bitcoinu sa pre porovnanie za rovnaké obdobie zvýšila len o 20 percent, akcie Applu o 35 percent.

Tržby rýchlo rastú

„Pilulka od uvedenia na burzu plní alebo ešte prevyšuje to, čo investorom vo svojom výhľade sľubovala, zvyšujúca sa hodnota akcií je teda jasné. Investori zatiaľ okrem výberu ziskov asi nemali veľa dôvodov na predaj,“ hovorí pre e15.cz analytik Českej sporiteľne Jan Šafránek.

Dôkazom sú rýchlo rastúce tržby lekárne. V roku 2020 stúpli medziročne o 45 percent, podľa predbežných údajov z minulého roka o 35 percent na 2,4 miliardy korún. Ako informuje portál, rast by mal pokračovať aj v tomto roku, a to okolo 25 percent. Z hľadiska hrubého prevádzkového zisku sa firma pôsobiaca aj na Slovensku, v Česku či Rumunsku dokázala dostať do kladných čísel skôr, ako sa predpokladalo.

„Firma v oboch rokoch ťažila z podporného efektu pandémie na rast online tržieb v rámci lekárenského a zdravotného tovaru, ktorý tu bol ešte silnejší ako v ostatných kategóriách e-commerce vďaka doposiaľ nižšej online penetrácii,“ dodáva Šafránek.

O firmu bol veľký záujem od začiatku

Upisovacia cena na trhu Štart sa v roku 2020 predstavovala 424 korún. O firmu , ktorú založili Martin a Petr Kasoví bol vtedy veľký záujem. Dopyt niekoľkonásobne prevyšoval ponuku, čo spôsobilo krátenie objednávok.

Dôvodom vzostupu kurzu akcií Pilulky nie je len silný rast, ale aj malý free float, teda nízky počet akcií, s ktorými sa dá voľne obchodovať. „To z týchto akcií robí ‚nedostatkový tovar', najmä keď ide o jediného zástupcu e-commerce na tuzemskom trhu,“ podotýka pre portál analytička spoločnosti Cyrrus Anna Píchová.

Denne sa zaobchodujú len stovky akcií, čo je na pražskej burze a v RM-Systéme pomerne nízky obchod. „Cenu tak dokáže posunúť hore aj malá objednávka k nákupu. Trh nie je v takom prípade efektívny,“ hovorí pre e15.cz Ján Hladký, analytik Patria Finance.

Medzi investormi panuje optimizmus

„Čo sa týka budúcnosti tejto spoločnosti, medzi českými investormi panuje naďalej veľký optimizmus,“ dodáva. Ak sa podľa jeho slov sentiment na trhu obráti, môže nízka kvantita hrať proti akciám Pilulky a ich kurz by sa mohol skorigovať.

„V očiach drobných investorov tento titul zatraktívnia a rastie tak záujem o vlastníctvo týchto akcií, čo je určite tiež jeden z faktorov rastu ceny,“ uvádza Píchová.

Firma plánuje expandovať na nemecký, rakúsky aj maďarský trh, čo nahráva dobrému sentimentu. Má ísť o historický míľnik firmy, tvrdí analytik J&T Banky Pavel Ryska. „Na jednej strane by sa ponúkalo prudké zvýšenie tržieb, na druhej strane by spoločnosť musela získať významné nové financovanie a tiež podstúpiť riziko vstupu na trh, kde už operujú podobné spoločnosti,“ hovorí pre portál.

S tým súhlasí Šafránek z Českej sporiteľne. „Expanzia prináša značný potenciál pre rast tržieb v strednodobom a dlhodobom horizonte, na druhej strane sa pravdepodobne negatívne podpíše na ziskovosti firmy,“ podotýka.4

Ďalšie dôležité správy

Snuggs&Wood
Neprehliadnite

Woodi chcú nadviazať na úspech s Pilulkou. Investujú do nového a netradičného startupu