Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby pokračovalo v dialógu s Talibanom v snahe zabrániť miliónom úmrtí. Vyjadril tiež obavy, že ovládnutie Afganistanu radikálnymi islamistami by mohlo povzbudiť džihádistov pôsobiacich v africkom regióne Sahel.

Guterres vo štvrtkovom (9. 9.) rozhovore pre agentúru AFP uviedol, že v rámci potreby udržiavať s Talibanom dialóg je dôležité prejaviť solidaritu afganskému ľudu, keďže milióny ľudí tam čelia hrozbe hladomorou. „Počas doterajších diskusií, ktoré sme s nimi viedli, bolo cítiť aspoň ochotou sa zhovárať,“ dodal Guterres.

„To, čo si OSN želá, je inkluzívna vláda, v ktorej budú zastúpené všetky zložky afganskej spoločnosti. Dočasná vláda, zloženie ktorej bolo oznámené pred niekoľkými dňami, týmto dojmom ale nepôsobí,“ skonštatoval.

Guterres tiež zdôraznil, že „svet musí zabrániť ekonomickému kolapsu v Afganistane“. Okrem toho poznamenal, že „finančné nástroje umožnia afganskej ekonomike dýchať“.

Nadviazal tak na štvrtkové vyjadrenie vyslankyne OSN pre Afganistan Deborah Lyonsovej v rámci diskusie v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN), podľa ktorej zastavenie toku peňazí do Afganistanu zo zahraničia, len aby sa nedostali do rúk Talibanu, môže vyvolať „vážny hospodársky pokles“ a uvrhnúť do chudoby ďalšie milióny Afgancov.

V pondelok 13. septembra sa v Ženeve uskutoční pod záštitou OSN medzinárodná konferencia za účelom zvýšiť finančnú podporu medzinárodného spoločenstva pri riešení zhoršujúcej sa humanitárnej krízy v Afganistane.

Taliban spustil streľbu s cieľom rozohnať protipakistanskú demonštrácie v Kábule
Zdroj: TASR/AP

 

Budova OSN v New Yorku
Neprehliadnite

Bezpečnostná rada OSN v rezolúcii vyzvala Taliban, aby nebránil komukoľvek opustiť Afganistan